Nowy Kamieniarz nr 139

Środa, 13 września 2023 Nowy Kamieniarz nr 139

Krzemica wykryta podczas badań kamieniarzy pracujących w USA, głównie przy obróbce konglomeratów kwarcowych o czym poinformował Journal of JAMA Internal Medicine wywołała wiele dyskusji, także wśród przedstawicieli branży kamieniarskiej. W tym numerze Nowego Kamieniarza poświęciliśmy temu tematowi dwa artykuły. „Niebezpieczna krzemionka krystaliczna” to tekst, w którym przedstawiamy niektóre działania podejmowane na świecie w celu naświetlenia tego problemu oraz zminimalizowania ryzyka zachorowania. Z kolei z tekstu „ W poszukiwaniu kwarcu” autorstwa dr hab. Pawła Zagożdżona dowiemy się, które skały mają najwięcej, a które najmniej tego niebezpiecznego podczas obróbki składnika.
Artykuł Elżbiety Tołkanowicz „Stabilizacja na wysokim poziomie” jest sporą dawką statystyk na temat wydobycia kamienia w Polsce, a powstał na bazie najnowszej edycji „Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce”. Z zasobami kamienia w naszym kraju związany jest także artykuł dr Michała Ruszkowskiego „Polityka Surowcowa Państwa, a branża kamieniarska”. W naszej cyklicznej sondzie zapytaliśmy przedstawicieli naszej branży, co sądzą o najbliższych miesiącach, oczywiście przez pryzmat prowadzonych przez siebie firm. Ekonomicznym prognozom poświęcony jest także tekst „Nadchodzi burzliwa jesień”. „Niedoceniona stabilność wartości” to próba spojrzenia na kamień, jako na materiał, który nie staje się kosztem ale inwestycją.
Niezależnie od prognoz na najbliższe miesiące 26 września w Weronie rozpocznie się kolejna edycja Marmomac. Dla tych, którzy się tam wybierają mamy zapowiedź tych największych w Europie targów kamieniarskich oraz listę wystawiających się tam firm mających w naszym kraju swoich przedstawicieli wraz z ich numerami telefonów.
Michał Łagiewski w tym numerze zabrał nas do Szwecji, by oprowadzić po niecodziennym, leśnym cmentarzu Skogskyrkogården. Dla miłośników historii mamy z kolei artykuł Marcina Kaczorowskiego „Rzeźbiarz z Majdanka”, w którym opowiada losy Albina Bonieckiego.
Na łamach 139. numeru NK tradycyjnie spora dawka technologii. „Roboty Nodosafer – przyszłość branży kamieniarskiej” to prezentacja możliwości tytułowych maszyn. W tekście „Skąd te plamy na tarasie?” Słąwomir Mazurek odpowiada na zadane w tytule pytanie, a chodzi rzecz jasna o tarasy z kamiennych płyt. Dla miłośników motoryzacji mamy zaś prezentację Forda F-150 Ligtining, czyli rasowego pick-upa na prąd. „Nowe technologie a fotoceramika” odpowiada na pytanie, co nowego mogą wnieść do tej branży nowoczesne technologie, a „System prowadzenia materiału w boczkarce przelotowej” przedstawia rozwiązania firmy Marmomeccanica.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka. Autor tym razem przygląda się „po swojemu” drugiemu życiu kamienia.

Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).