oferta producentów

HI-3000 zatrzyma wilgoć

Impregnat izolacyjny HI-3000 to płynna powłoka ochronna stosowana w kamieniarstwie nagrobkowym oraz budowlanym. Preparat stosowany jest na tylnej powierzchni kamienia naturalnego montowanego do podłoża w pionie lub poziomie. HI-3000 doskonale nadaje się również do zabezpieczania płyt nagrobkowych. Można go wykorzystywać do impregnacji każdego kamienia mającego zdolności wchłaniania wilgoci, w tym m. in.: marmuru, granitu, piaskowca, łupka, itp
Izolacja wykonana HI-3000 zapobiega przenikaniu wilgoci, rdzy i soli mineralnych. W ten sposób unika się tworzenia niepożądanych odcieni, kolorów, przebarwień, wykwitów a także ciemnych śladów na powierzchni z kamienia na długie lata użytkowania. Impregnat uniemożliwia wejście wilgoci z podłoża w głąb kamienia. Nałożenie izolacji HI-3000 powoduje również zwiększenie przyczepności kleju do kamienia, a co za tym idzie wydłużenie jego żywotności.

WYKWITY SOLNE
W każdym kilogramie materiału na bazie cementu znajduje się również wiele gramów soli rozpuszczalnych w wodzie. Wykwity zaczynają się najczęściej, kiedy niewykorzystane związki wapnia z cementu rozpuszczają się w wodzie mieszającej, w wodzie gruntowej lub deszczu. Po odparowaniu wody związki wapienne pozostają na powierzchni, gdzie mogą reagować z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu, tworząc nierozpuszczalny krystaliczny węglan wapnia czyli szorstki, białawy materiał, który często widzimy na powierzchni płyt, płytek, cegieł. W skrajnych przypadkach wykwit może ukryć powierzchnię, a krystalizacja może powodować erozję. Aby do tego nie dopuścić należy uszczelnić powierzchnię za pomocą wysokiej jakości uszczelniacza tak szybko, jak to jest praktycznie możliwe, najlepiej przed zamontowaniem materiału budowlanego lub płyty nagrobnej. Uszczelniacz musi być odporny na wysoce alkaliczne środowisko znajdujące się w materiałach na bazie cementu i być całkowicie oddychający, żeby nie zatrzymywać wilgoci pod powierzchnią. Gdy powierzchnia zostanie „zapieczętowana”, powstanie głęboka warstwa nie przepuszczająca wody. Zapobiega ona przedostawaniu się wody i rozpuszczonych związków wapna na powierzchnię, na której mogłoby dojść do wykwitów. Takim właściwościami cechuje się właśnie impregnat izolacyjny HI-3000.

PICTURING FRAMING
Innym niepożądanym zjawiskiem jest tzw. picture framing (ciemniejsze plamy na obrzeżach płyt).  Może ono wystąpić podczas fugowania płyty, która nie była wstępnie uszczelniona. Kiedy woda z cementem i innymi minerałami wnika w krawędź płyty, pozostawia minerały wewnątrz kamienia, tworząc trwałą plamę z charakterystyczną ciemną ramkę wokół krawędzi materiału. Ta nieczysta woda przenika przez krawędzie płyt. Po  odparowwaniu wody pozostają minerały, na stałe umieszczone wewnątrz kamienia, co uniemożliwia ich usunięcie – zapobieganie jest więc kluczowe. Uszczelnienie spodu i boków płyt zapewnia głęboką, wodoodporną barierę. To eliminuje wchłanianie wody z zaprawy i fugi, zmniejszając ryzyko obramowania obrazu.
Dzięki użyciu HI-3000 można również zapobiec skutkom niefachowego ułożenia płyt na kleju lub zaprawie. Chodzi o sytuacje, kiedy klej nie jest ułożony na całej powierzchni płyty tylko punktowo powodując okrągłe plamy na płytach, spowodowane wilgocią przedostającą się od spodu kamienia i wychodzącą na zewnątrz w miejscach, gdzie płyta ma styczność z klejem.
HI-3000 jest również bardzo wydajny – koszt zabezpieczenia wynosi bowiem tylko 1,90 zł/m. kw.

Na zdjęciach skutki braku właściwego zabezpieczenia płytek oraz płyty nagrobnej przed wchłanianiem wilgoci.

 

KONTAKT:
Sklep internetowy
do-kamienia.pl
www.do-kamienia.pl
tel. 608 163 606

HI 3000 w naszej ofercie