Nowy Kamieniarz nr 138

Czwartek, 27 lipca 2023 Nowy Kamieniarz nr 138

O popularności nurkowania w zalanych kamieniołomach może świadczyć liczba internetowych domen poświęconych temu tematowi. W naszym kraju jest sporo takich miejsc, a że mamy środek wakacji na okładkowy tekst tego letniego numeru Nowego Kamieniarza wybraliśmy właśnie „Zanurkować w kamieniołomie”. Opisaliśmy w nim zaledwie kilka takich lokalizacji, ale i one dają już pewein podgląd sytuacji. Oczywiście nie cały numer poświęcony jest wakacjom. Mimo letniej kanikuły nie sposób uciec od aktualnej sytuacji gospodarczej. W cyklicznej sondzie zadaliśmy przedstawicielom naszej branży pytanie, jak oceniają ten rok. „Handlowe słońce wschodzi na wschodzie” to z kolei tekst dr Michała Ruszkowskiego, w którym zwraca uwagę na pewien sojusz ekonomiczny, który może mieć wpływ na branżę kamieniarską. „Konsumpcja a stawki frachtu” traktuje natomiast o aktualnej sytuacji, głównie w kontenerowym transporcie morskim. „Na kłopoty rzeczoznawca” to wywiad z Włodzimierzem Ratajczakiem, kierownikiem zespołu rzeczoznawców działającym przy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Producentów Wyrobów z Kamienia. „Jak działają sądy branżowe” autorstwa mecenasa Jonasza Nowickiego jest próbą skierowania uwagi branży kamieniarskiej na możliwości, jakie stwarzają te formy w rozstrzyganiu sporów.
„Rzeźba, kamień i fotografia” to nietypowa jak na nasze czasopismo relacja, bo z… wernisażu rzeźbiarki i malarki Marty Lisiewicz, siostry właściciela firmy Global Stone. „Moda, trend czy estetyka?”, to próba znalezienia odpowiedzi, czy w obecnych czasach możemy mówić o jakichkolwiek trendach w projektowaniu nagrobków. Zapytaliśmy profesjonalistów, a ich odpowiedzi znajdziecie na stronach 138. numeru NK.
Podczas dalszej lektury najnowszego numeru Nowego Kamieniarza przeniesiemy się też do chińskiego Xiamen, gdzie w czerwcu odbyły się największe na świecie targi kamieniarskie. Peter Becker, redaktor naczelny portalu Stone-Ideas specjalnie dla naszych czytelników przygotował relację oraz odpowiedział nam na pytania o swojej prelekcji, na którą został zaproszony przez organizatorów targów. W numerze mamy też Stone Finder czyli niecodzienną wyszukiwarkę kamieni, którą wymyślił właśnie P. Becker.
Za granicę zabierze nas również prof. Marek Lorenc – tym razem do Salzburga, gdzie oprowadzi nas po kamieniołomach z okolic tego pięknego miasta.
Miłośników historii z pewnością zaciekawią teksty Marcina Kaczorowskiego: „Lwowski marmur” o słynnej fabryce alabastrów ze Stanisławowa oraz „Grób Ordona na Cmentarzu Łyczakowskim”.
W numerze nie zabrakło też nowoczesnych technologii. Tekst „Średnica to nie wszystko” jest próbą odpowiedzi, czy wyścig producentów na jak najcieńsze liny diamentowe już się skończył, a niecodzienne zastosowanie porcelanek odkrywa tekst „Porcelanki w nowej odsłonie”. W tym dziale mamy jeszcze prezentację preparatów do ochrony marmurów „Tenax ochroni marmury”.
W felietonie „Wypuściłem dżina z lampy?” Sławomir Mazurek przy jego pisaniu szukał pomocy u... sztucznej inteligencji.

Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).