Nowy Kamieniarz nr 136
Z marcowo-kwietniowym numerem Nowego Kamieniarza można posmakować brazylijskich klimatów. W numerze znajdziemy m.in. relację z brazylijskich targów Vitoria Stone, które obchodziły jubileusz 20-lecia. Sporo targowych stoisk było skoncentrowanych na popularnych, i ciągle zyskujących na renomie wśród klientów indywidualnych, kwarcytach - one też są tematem z naszej okładki. Na marginesie stoiska „ozdobione” brazylijskimi kwarcytami robiły chyba na każdym olbrzymie wrażenie. Brazylii poświęcony jest także tekst „Przyjemne z pożytecznym”, czyli reminescencja wizyty grupy polskich kamieniarzy w tym słonecznym regionie świata.
Jak wspomnieliśmy wcześniej kwarcyty to także nasz wiodący temat numeru. O ich pochodzeniu, właściwościach i innych „geologicznych” aspektach pisze dr hab. Paweł Zagożdżon w artykule pod nieco tajemniczym tytułem: Kwarcyty i „kwarcyty”. Kolejny tekst poświęcony tym fascynującym kamieniom to „Kolory jak z bajki”. W tym artykule przedstawiamy wybraną ofertę naszych wiodących hurtowni kamienia, a także piszemy, co nieco o ich obróbce i pielęgnacji.
Oczywiście 136. numer NK ma też wiele innych interesujących tekstów. Mecenas Agnieszka Krysik w wywiadzie przybliżyła nam historię powstania ustawy o fundacjach rodzinnych, która otwiera nowe możliwości prawne przed właścicielami firm. „Pracodawca zbada trzeźwość pracownika” to z kolei przysłowiowa garść najistotniejszych informacji dotyczących zmian w przepisach związanych z możliwości sprawdzania stanu trzeźwości przez pracodawcę. W numerze mamy też fotorelację z lutowych targów BUDMA. Byliśmy także na oficjalnej premierze spieków wielkoformatowych TRI-D, które weszły do oferty Ceramiki Paradyż. Wielu kamieniarzy zainteresuje z pewnością materiał Olega Majewskiego, naszego kolei z Ukrainy, który specjalnie dla Nowego Kamieniarza przygotował raport „Branża kamieniarska w czasie wojny”.
W numerze kilka obszernych wywiadów z ludźmi z branży. „OLGRAN w nowej siedzibie” to rozmowa z Rafałem Wyrębskim współwłaścicielem firmy OLGRAN, która uruchomiła niedawno nowoczesny zakład w Sieradzu. „Meisinger Stone trzy pokolenia doświadczeń” to z kolei rozmowa z przedstawicielami trzech pokoleń kamieniarskiego rodu Meisingerów z Barlinka, a „Doskonała jakość i bogate wzornictwo” to rozmowa z Pawłem Jeżakiem z firmy DAV Import. Na łamach gościmy też przedstawiciela Włoch - Roberto Dalla Valle opowiedział nam o innowacyjnej stronie firmy Stone Italiana.
W numerze znajdziemy także tekst prof. M. Lorenca „Stolica dawnej Lusitanii”, który przenosi nas do Meridy. S. Mazurek w artykule „Eksperyment: marmurowe elewacje” przedstawił kilka przykładów takowych rozwiązań z ich skutkami. „Zadbajmy o fotoceramikę” to natomiast poradnik dotyczący właściwej pielęgnacji zdjęć nagrobkowych. W dziale „oferty producentów” przedstawiamy WS - 3000 czyli impregnat do zadań specjalnych” z oferty sklepu do-kamienia.pl.
W numerze nie mogło zabraknąć felietonu. „Zapisane w pamięci” to próba spojrzenia S. Mazurka na to, jak i gdzie zapisujemy to, co chcemy przekazać potomnym.
Miłej lektury!
Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).