Nowy Kamieniarz nr 134

Środa, 16 listopada 2022 Nowy Kamieniarz nr 134

134. numer Nowego Kamieniarza jest zarazem jubileuszowy - nasza gazeta dociera, już bowiem do Was, drodzy Czytelnicy od 20 lat. To nie jedyne jubileusz, które znalazł się na łamach tego wydania. Kolejnym jest „50-lecie Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geologicznego”, wydarzenie dla naszej redakcji szczególne, ponieważ podczas tego dnia odsłoniliśmy w Lapidarium mieszczącym się przy Wydziale geologii UAM tablicę poświęconą śp. Henrykowi Walendowskiemu, który był związany z redakcją Nowego Kamieniarz niemal od początków jego istnienia. Rolf Lundmark przypomina z kolei kulisy powstania, a także dzieli się planami na przyszłość firmy Scandinavian Polska, obchodzącej jubileusz 30-lecia działalności („30-lat Scandinavian Polska”). Pół wieku działalności obchodzi natomiast włoska firma Marmi Corradini - tu o historii, teraźniejszości i przyszłości opowiadają Cristina Corradini i Francesco Corradini („50 lat Marmi Coradini”). W ostatnim w tym roku wydaniu NK publikujemy jeszcze kilka ciekawych wywiadów. Katarzyna Sołtysiak, dyrektor hurtowni Magma, wyjaśnia swoją ideę promowania kamienia naturalnego („Kamień trzeba promować”), a Jorgen Lundgren z firmy Hallindens Granit dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat uruchomienia nowego kamieniołomu Vangi i budowy od podstaw zakładu obróbczego („Wierzę w branżę kamienia naturalnego”. Publikujemy też sporą dawkę informacjo o niemieckiej firmie Strassacker („Odlewiania Artystyczna Strassacker - Tradycja i Nowoczesność”).
W numerze, tradycyjnie poruszamy wiele bieżących tematów, którymi żyje branża kamieniarska. Z uwagi na to, że targi Marmomac w Weronie już za nami, a targi Stone w Poznaniu przed nami w listopadowo-grudniowym numerze poruszamy temat obu wydarzeń. Targi w Weronie oprócz fotorelacji („Marmomac wraca do gry”) są także tematem naszej cyklicznej sondy („Wrażenia z Marmomac 2022”). Tekst poświęcony targom Stone 2022 odkrywa z kolei nieco rąbka tajemnicy o wydarzeniach, które czekają na nas podczas tej trzydniowej imprezy.
Na stronach jubileuszowego wydania, znajdziemy także tekst dr M. Ruszkowskiego „Krocząca inflacja”, w którym prezentuje, aktualną sytuację ekonomiczną i jej wpływ na naszą branże. Z kolei artykuł E. Tołkanowicz „Wydobycie na małym plusie” jest sporą dawką statystyk dotyczących wydobycia kamienia w Polsce, a powstał na bazie najnowszej edycji „Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce”.
„Dochodzenie zapłaty w branży kamieniarskiej” autorstwa J. Nowickiego porusza, jakże istotne kwestie związane z dochodzeniem swoich należności finansowych. Temat najczęściej drażliwy, więc każda informacja może być przydatna. Natomiast tekst specjalizującej się w problematyce sukcesji A. Krysik pt. „Dziedziczenie firm wpływa na ich wielopokoleniowość” prezentuje m.in. rozwiązania dotyczące sukcesji w naszym i zagranicznym ustawodawstwie.
Tekstem, „Kobiety z marmuru” chcieliśmy spróbować przełamać stereotyp o kamieniarstwie jako typowo męskim zawodzie. Jak się okazuje także w nim płeć piękna znajduje coraz więcej miejsca dla siebie.
Na kolejnych stronach NK przeczytacie tekst M. Brzeskiego „Z wizytą w niemieckim Eichstatt”, w którym zdała relację z wyjazdu do Niemiec delegacji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów z Kamienia.
„Piaskowce Pagórów Chełmskich” autorstwa prof. M. Lorenca i S. Mazurka to tekst, w którym przybliżają ten materiał, widoczny w wielu budowlach tego regionu Polski.
Prof. M. Lorenc zabrał nas także na wycieczkę do Turcji. W tekście „Dwa tureckie zakątki na Morzy Egejskim” opisuje półwysep Galiopoli, oczywiście kamień naturalny występuje w nim w roli głównej.
W numerze prezentujemy też firmę Admar Golonko, która zainstalowała u siebie nowoczesną piłę CNC Donatoni Jet 625 z portfolio Mekaniki. W dziale Technologie znajdziemy także wyjaśnienie czym różnią się tzw. cienkie i wypukłe porcelanki wykorzystywane na płytach nagrobnych.
W tym samym dziale przeczytamy także o: rozwiązaniu proponowanym przez firmę Marmomeccanica w swoich boczkarkach, umożliwiającym wykonanie perfekcyjnych krawędzi w obrabianych elementach; ofercie firmy Kam Serwis; technologii BIO-UV od Diresco oraz programie poleceń wdrożonym przez firmę ZAKO i sklep portal do-kamienia.pl.
W 134. numerze NK nie mogło zabraknąć felietonu S. Mazurka. Tym razem autor opisuje w nim „Najlepszy zawód świata” czyli rzecz jasna profesję kamieniarza.

Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 28 dostępna tutaj