Nowy Kamieniarz nr 133
Kolejne wydanie Nowego Kamieniarza, w którym sporo uwagi poświęcamy sytuacji ekonomicznej w Polsce. Właściwie trudno się temu dziwić, bo to temat numer jeden chyba dla każdego przedsiębiorcy. Inflacja osiągająca kolejne rekordy, stawki energii przyprawiające o zawrót głowy każdego właściciela zakładu kamieniarskiego. Trudno zapomnieć o toczącej się od ponad pół roku wojnie za wschodnią granicą. „Nie widać poprawy” to właśnie tytuł artykułu, w którym próbujemy przedstawić najnowszą sytuację ekonomiczną w sektorach najbliżej związanych z kamieniarstwem. Tej tematyce poświęcony jest także tekst dr Michała Ruszkowskiego, pod znamiennym tytułem „Czy to będzie mroźna zima?”. Natomiast w artykule „Polskie firmy odbudują Ukrainę?” piszemy o inicjatywie konsultacji branżowych poświęconych tematowi odbudowy Ukrainy, oczywiście po zakończeniu działań wojennych. O aktualną sytuację ekonomiczną w naszym kraju, a dokładnie o to czy w obecnych czasach można inwestować w rozwój firmy zapytaliśmy także przedstawicieli branży kamieniarskiej w naszej cyklicznej sondzie.
W październikowym numerze mamy też wywiady. Karol Rogala z doskonale znanej kamieniarzom firmy Rogala, wyjaśnił powody, dla których zdecydowali się na jesienne obniżki części swojej oferty, natomiast Marta Szydłowska, dyrektor poznańskich targów Stone, zaprasza w listopadzie do stolicy Wielkopolski, na targi Stone oraz przybliża nam to wydarzenie. Targom, tym razem w dalekiej Brazylii poświęcona jest z kolei fotorelacja z Cachoeiro. Zajrzeliśmy też do firmy Marek, gdzie zainstalowano wiele ciekawych i owoczesnych rozwiązań oferowanych przez firmę Mekanika.
W najnowszym wydaniu NK mamy tekst prof. Marka Lorenca, który tym razem zabrał nas w podróż do Almadén, hiszpańskiego miasta leżącego w autonomicznej wspólnocie Kastylia-La Mancha, którego nazwa w języku arabskim oznacza „kopalnię”. Natomiast do Paryża przeniósł nas Peter Becker, który zaprezentował stan zaawansowania prac przy odbudowie katedry Notre Dame, zniszczonej w 2019 roku przez wielki pożar.
W dziale poświęconym technologii Sławomir Mazurek pisze o sposobach zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych, natomiast dr Paweł Zagożdżon zaprezentował przykłady „geologicznie poprawnej”, niepoprawnej zresztą także, kamieniarskiej roboty oraz tradycyjnie kolejny odcinek geologicznego słownika STEGOS. Na kolejnych stronach znajdziemy tekst „Delikatne złote paski” o złoceniach na fotografiach nagrobnych, „Pogromcy brudów i zacieków” poświęcony serii preparatów do pielęgnacji kamieni oraz „Kompaktowa oczyszczalnia wody”.
Dla fanów motoryzacji – kolejny elektryk tym razem ze stajni Renault.
Mamy też kilka teksów dla miłośników historii. „Świadek historii państwa i kościoła” traktujący o poznańskiej katedrze, „Amerykańskie Stonehenge” o nietuzinkowej budowli powstałej kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych oraz „Westminster Palace”, który we wrześniu z powodu pogrzebu królowej Elżbiety II był chyba najbardziej eksponowanym w TV obiektem na świecie.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka pod dużo mówiącym tytułem „Dobry się nie boi”.
Miłej lektury!
Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 27 dostępna tutaj