Nowy Kamieniarz nr 132

Środa, 7 września 2022 Nowy Kamieniarz nr 132

Mamy wrzesień, a z nim złotą polską jesień. Niestety w naszej gospodarce takiej raczej nie zobaczymy.Wiele wskazuje na to, że jesień i zima nie będą okresem sprzyjającym prowadzeniu „biznesów”. Jak napisał w tekście „Nie dla wszystkich złota polska jesień” dr Michał Ruszkowski koniec wakacji potwierdził poprzednie makroekonomiczne przewidywania i nasz kraj mierzy się z kryzysem ekonomicznym. Bardzo zbliżony obraz najbliższych miesięcy wyłania się także z tekstu „Nadchodzą chude lata”. Jak wynika z danych GUS „czarne chmury” nadciągnęły także nad polską branżę budowlaną, a wiadomo, że wielu kamieniarz jest z nią związanych na dobre i na złe. Trudnym czasom poświęcony jest także tekst „Jak zawierać umowy w niepewnych czasach”. Niezależnie od prognoz na najbliższe miesiące 27 września w Weronie rozpocznie się kolejna edycja Marmomac. Dla tych, którzy się tam wybierają mamy zapowiedź tych największych w Europie targów kamieniarskich oraz listę wystawiających się tam firm mających w naszym kraju swoich przedstawicieli wraz z ich numerami telefonów.
We wrześniowym numerze mamy też wywiad z Krzysztofem Piotrowskim, dyrektorem TechniStone Polska, w którym przybliżył najnowsze działania tej firmy, jej nowości i plany. Z kolei Rafał Kłos, przedstawiciel firmy Xianda Machinery na Polskę, przybliżył ofertę tej firmy, a o pracujących w naszym kraju maszynach tego producenta opowiedzieli właściciele firm, w których one już pracują. Zajrzeliśmy też do firmy MIGMA, gdzie zainstalowano wiele ciekawych rozwiązań oferowanych przez firmę Mekanika.
W numerze mamy tekst prof. M. Lorenca. Tym razem zabrał nas na wycieczkę do Kornwalii, gdzie wydobywane są dewońskie łupki, "od zawsze” wykorzystywane do produkcji dachówek. Natomiast do Włoch przeniósł nas Peter Becker, który zaprezentował rozwiązania zastosowane przez firmę LASA Marmo.
Dla fanów motoryzacji – kolejny elektryk tym razem ze stajni Renault.
W dziale poświęconym technologii spora dawka lektury: „Praktyczne kody QR i krótkie adresy www” , mamy wiele ciekawych informacji o tej podbijającej świat technologii; „CNC rządzi i steruje” to natomiast krótki przegląd centrów obróbczych kilku renomowanych producentów; „Jak przykleić, by nie odpadło” to z kolei krótki przewodnik, jak profesjonalnie przykleić porcelanki do nagrobków; „Fugi i kleje OTTO Chemie” jak tytuł wskazuje jest prezentacja wybranych klejów i fug dedykowanych branży kamieniarskiej. Na koniec „Master Cut 630” czyli sylwetka piły mostowej firmy JING-YOW.
Dla lubiących historię mamy dwa artykuły: „Nieskazitelna czerń dębnickiego marmuru”, w którym Marcin Kaczorowski opisuje ten słynny polski kamień oraz „Piastowscy kamieniarz Piastów” o protoplastach naszej branży.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka. Nasz autor tym razem przygląda się „po swojemu” cenom, o których pisze „słów kilka”.

Zapraszamy do lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 25 dostępna tutaj