Nowy Kamieniarz nr 131

Środa, 6 lipca 2022 Nowy Kamieniarz nr 131

Uczniowie od ponad tygodnia mają już swoje upragnione i wyczekiwane wakacje. Mamy nadzieję, że dla większości z nich będą wspaniałe. Przecież już sam fakt, że nie chodzi się do szkoły jest powodem do zadowolenia. W przypadku przedsiębiorców, sprawa już nie jest tak prosta. Czy to będą spokojne wakacje także dla firm? W tekście o takim właśnie tytule na to nurtujące wielu z nas pytanie spróbował odpowiedzieć dr Michał Ruszkowski. Niestety  konkluzje nie napawają zbytnim optymizmem.
Kwestiom ekonomicznym poświęciliśmy w 131. wydaniu Nowego Kamieniarza sporo miejsca. W naszej cyklicznej sondzie zapytaliśmy wybranych przedstawicieli branży, jak widzą przyszłość swoich firm, oczywiście poprzez pryzmat aktualnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej. W tekście „Polski Ład 2.0” sygnalizujemy najważniejsze zmiany, które od lipca ustawodawca kolejny raz zafundował przedsiębiorcom. O finansowym aspektach traktuje poniekąd tekst Agnieszki Krysik „SUKCESja nawet dla najmniejszych firm”. Natomiast w artykule „Montażyści na wagę złota” wysłuchaliśmy wybranych przedsiębiorców, jak sobie radzą z rosnącymi kosztami montażu nagrobków oraz coraz dotkliwszym brakiem wykwalifikowanych montażystów. W wakacyjnym numerze prezentujemy również interesujący pomysł, cyfrowego katalogu nagrobków oraz powołania Krajowego Konsorcjum Nagrobkowego. Temat przybliżył nam i naszym Czytelnikom  jego pomysłodawca Robert Siudakiewicz, właściciel firmy Gamarstone Design. Poprzez łąmy NK zajrzeliśmy także do firmy Kamieniarstwo Karol Rybka, w której zainstalowano wiele ciekawych rozwiązań oferowanych przez firmę Mekanika.
W numerze nie zabrakło też tematu dotyczącego Ukrainy. Dr. Paweł Zagożdżon i dr Katarzyna Zagożdżon przybliżyli nam doskonale rozpoznawalny ukraiński granit z rejonu Tokivskiego. Niestety aktualnie ten region Ukrainy znajduje się niemal na linii frontu w toczącej się wojnie z rosyjskim agresorem.
Z kolei prof. Marek Lorenc tekstem „Dziedzictwo górnicze rejonu Linares — La Carolina” przeniósł nas do hiszpańskiej Andaluzji, gdzie odwiedził rejon Linares z turystycznymi atrakcjami w postaci pozostałości po górniczych kulturach. Natomiast prof. Jan Bromowicz i dr Janusz Magiera w tekście „Kamień nagrobków królów Władysławów” bacznie przyjrzeli się kamieniom, z których wykonano nagrobki królów: Łokietka i Warneńczyka.
W dziale Technologia przedstawiamy serię preparatów od firmy Tenax, służącą profesjonalnemu zabezpieczaniu marmurowych blatów (a także wykonanych z innych kamieni naturalnych oraz aglomarmurów) przed działaniami soku z cytryny, ketchupu czy oleju czy innych kuchennych „wrógów” kamienia. Kolejny artykuł poświęcony jest spoinie OTTOSEAL S 70.
Dla czytelników interesujących się historią mamy dwa artykuły: „Rummu kamieniołom-więzienie”, w którym Marcin Kaczorowski opisuje estońską kopalnię wykorzystywaną do katorżniczej pracy przez nazistów i sowietów oraz „Fruwające kamienne kule” o niszczycielskiej sile kamiennej amunicji.
W wakacyjnym numerze Nowego Kamieniarza nie zabrakło oczywiście felietonu Sławomira Mazurka. Tym razem nasz autor rozważa „Jak się odmłodzić?

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 25 dostępna tutaj