Nowy Kamieniarz nr 130

Piątek, 3 czerwca 2022 Nowy Kamieniarz nr 130

Trwająca już czwarty miesiąc wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, nie napawające optymizmem prognozy gospodarcze to tematy, którymi żyje nie tylko Polska, ale cała Europa.

Ta sytuacja znalazła także odzwierciedlenie na wielu stronach 130. numeru Nowego Kamieniarza. W naszej cyklicznej sondzie zapytaliśmy przedstawicieli branży, jak radzą sobie z problemami związanymi z aktualną sytuacją. W tekście „Wojna a nasza gospodarka” staramy się odpowiedzieć na pytanie, w których dziedzinach życia zachodzą największe zmiany spowodowane toczącą się za naszymi wschodnimi granicami wojną. „Geostrategia dla kamieniarzy” autorstwa dr M. Ruszkowskiego to z kolei materiał, w którym wypunktowane zostały czynniki ekonomiczne, aktualnie wpływające oraz te które będą wpływać na sytuację gospodarczą w naszym kraju. Oczywiście wiele z nich ma swoje podłoże w trwającym w Ukrainie konflikcie zbrojnym.

W najnowszym numerze mamy też wyjątkową korespondencję bezpośrednio z Ukrainy. Oleg Majewski, mieszkający aktualnie w Kijowie specjalnie dla Nowego Kamieniarza zebrał informacje o funkcjonowaniu branży kamieniarskiej w Ukrainie.

Oczywiście w numerze znajdziemy też sporą porcję fachowej wiedzy. Sławomir Mazurek w artykule „Kamień w ogrodzeniach” przybliżył najbardziej popularne sposoby wykorzystania tego materiału na ogrodzenia. W dziale poświęconym technologii przedstawiamy maszynę Speed Cut 100, która wykorzystywana jest w kamieniołomach do wycinania bloków. Natomiast Michał Rokiel kontynuuje temat tarasów wentylowanych. Na kolejnych stronach można zapoznać się z najnowszą ofertą firm: Mekanika, Metikam, BGKM Inwestycje i Oppold. W tym dziale prezentujemy także przegląd najpopularniejszych traków wielolinowych, które pracują w polskich i nie tylko zakładach kamieniarskich.

Niebawem, po trzyletniej przerwie, odbędą się targi Stone+tec w Norymberdze. Zapytaliśmy więc ich dyrektorów, co przygotowali dla kamieniarzy, którzy je odwiedzą.

Z kolei prof. Marek Lorenc zabrał nas na wycieczkę na Gibraltar, opisując to niezwykłe miejsce, jak zwykle także przez pryzmat kamieni.

W numerze nie mogło zabraknąć wywiadu. Tym razem o firmie R-Stone opowiedział nam jej właściciel, Rafał Guski.

Dla czytelników interesujących się historią mamy z kolei artykuł Marcina Kaczorowskiego „Pomnikowa wojna”, w której przedstawił okupacyjną historię związaną z warszawskim pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka. Tym razem nasz autor zastanawia się, czy „dobre rady” są zawsze dobre, a „babcine” metody sprzed lat skuteczne.

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 22 dostępna tutaj