Nowy kamieniarz nr 124

Czwartek, 22 lipca 2021 Nowy kamieniarz nr 124

Horrendalnie wysokie stawki za transport kontenerów, głównie z Chin do Europy, kolejny raz zagościły na pierwszej stronie Nowego Kamieniarza. Cena (8500 USD za kontener 20-stopowy)z czerwca br, była niemal 10 razy wyższa niż przed pandemią. Oczywiście nikomu już chyba nie trzeba tłumaczyć, że to dla kamieniarzy stawka nie do przyjęcia. Czy w kolejnych miesiącach takie „kosmiczne” ceny się utrzymają?

Na łamach 124. numeru NK także fotowoltaika, a właściwie projekt nowelizacji Prawa Energetycznego, zakładającego m.in. likwidację net meteringu. Jaki to będzie miało skutek, dziś trudno przewidzieć. O projektach, tym razem dotyczących rządowego tzw. „Nowego Ładu’ zapytaliśmy w sondzie przedstawicieli naszej branży.

W lipcowo-sierpniowym numerze Nowego Kamieniarza prezentujemy też przegląd najpopularniejszych, zdaniem producentów, automatów polerskich. W dziale Technologie znajdziemy także: tekst S. Mazurka „Pęknięcia i odpryski na elewacjach z piaskowca”; tekst z radami dotyczący wyboru rodzaju zdjęcia nagrobnego oraz oferty producentów: Mekaniki i Diresco. Dla miłośników motoryzacji krótka prezentacja oferty marki ISUZU.

W numerze znajdziemy też wywiady z ludźmi z branży. Wiesław Sordyl przybliżył nam swoją firmę, czyli Interstone, obchodzącą w tym roku 21-lecie istnienia, Mariusz Staszak opowiedział o firmie Megastone. Z kolei Chen Guoqing, prezes China Stone Material Association przedstawił stan branży kamieniarskiej w Chinach po pandemii. Na łamach także krótka fotorelacja z targów w Xiamen, które w eksperymentalnej formule odbyły się w maju. Na łamach także teksty związane z prawem: B. Stachowiak pisze o przepisach RODO w kontekście publikowania zdjęć nagrobków z niezanonimizowanymi danymi osobowymi, A. Krysik o mediacjach podczas rozwiązywania sporów. Dr M. Ruszkowski przyjrzał się natomiast sposobom podejścia do kontrahentów zaopatrujących zakłady w surowce i materiały niezbędne im do prowadzenia swojej działalności. W numerze mamy też coś ciekawego dla kibiców. Michał Ruszkowski w bogato ilustrowanym tekście „Kamienne akcenty Olimpiad” prezentuje stadiony, na których nasi przodkowe rywalizowali w antycznych zawodach. W kolejnej „kamiennej” pracy magisterskiej P. Rogozińska zaprezentowała rewitalizację kamiennych elementów wystroju ogrodu w Domu Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Z kolei Magda Rocławska zastanawia się, czy kamień jest „eco-friendly”.

W najnowszym NK nie mogło zabraknąć naszego cyklicznego felietonu. Tym razem S. Mazurek chce pomalować nasz świat, oczywiście na żółto i na niebiesko.

 

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 18 dostępna tutaj