Nowy Kamieniarz nr 123

Czwartek, 10 czerwca 2021 Nowy Kamieniarz nr 123

Na okładce majowo-czerwcowego numeru Nowego kamieniarza „Prąd ze słońca”, jak popularnie nazywa się fotowoltaikę, która zdobywa w naszym kraju coraz większe uznanie. Po taką tanią energię sięgają też przedsiębiorcy. Wśród kamieniarzy, jak na razie, nie jest to jeszcze regułą, ale oczywiście są zakłady, których właściciele zdecydowali się na montaż paneli i idące za tym obniżenie swoich rachunków za prąd.

Na łamach NK kolejny raz opisujemy bardzo wysokie stawki frachtu za kontenery, które „rozłożyły” import kamieni z Chin. Na domiar złego, pod koniec marca na tydzień został zablokowany Kanał Sueski, a na początku maja Indie ponownie opanował koronawirus. Wszystkie te czynniki spowodowały, że spodziewane obniżki cen za transport kontenerów z Chin i Indii nie nadchodzą i wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie będzie zmiany na lepsze. O problemy z importem spytaliśmy także w naszej cyklicznej sondzie.

Na wiosnę sporo mówiło się też o kondycji polskiej branży budowlanej, która w istotny sposób związana jest z produkcją wielu zakładów kamieniarskich. Jak koronawirus wpłynął na jej funkcjonowanie? Opinie kilku specjalistów prezentujemy w numerze.

W majowo-czerwcowym numerze Nowego Kamieniarza prezentujemy też przegląd najpopularniejszych, zdaniem producentów, boczkarek. To bardzo popularna maszyna używana w wielu zakładach kamieniarskich, dlatego przedstawienie najbardziej rozpoznawalnych modeli zgromadzonych w jednym miejscu jest dobrą okazją do porównania ich możliwości. Na kolejnych stronach działu poświęconego technologiom znajdziemy: tekst S. Mazurka „Mikrobiologia elewacji z piaskowca”, w którym autor zaprezentował niszczącą siłę natury na przykładzie jednego z wieżowców; tekst dotyczący profesjonalnego przyklejenia na nagrobku zdjęć wykonanych na krysztale; oraz oferty producentów: Mekaniki, Volkswagena, Diresco, MC Diam, internetowego sklepu „do-kamienia.pl”.

Na łamach także trzy teksty związane z prawem: B. Stachowiak pisze o konotacji prawa autorskiego i nagrobka, A. Krysik o zmianach w przepisach dotyczących prawa do sukcesji, a A. Mazurkiewicz o wymaganiach dotyczących kominków. Dr M. Ruszkowski przyjrzał się natomiast łańcuchowi wartości, często pomijanemu narzędziu przydatnemu w analizie atrakcyjności ekonomicznej przedsiębiorstw z branży kamieniarskiej. Ten sam autor przybliżył nam także temat „srebrnego tsunami”, które jak się okazuje będą mogły wykorzystać także firmy z naszej branży.

W kolejnej „kamiennej” pracy magisterskiej M. Malesak-Winczura przygotowała przegląd małej architektury kamiennej ze świętokrzyskiego. W tekście Coticula z Arden prof. M. Lorenc zabrał nas na wycieczkę do Belgii, gdzie wydobywany i obrabiany jest słynny osełkowy kamień. W najnowszym NK nie mogło zabraknąć naszego cyklicznego felietonu. Tym razem S. Mazurek zajął się... ratowaniem polarnych misiów.

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 17 dostępna: 

https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_17_bezpl