Nowy Kamieniarz nr 122

Środa, 21 kwietnia 2021 Nowy Kamieniarz nr 122

 

W wiosennym numerze Nowego Kamieniarza w tekście „Cyrkualrki pod lupą” prezentujemy przegląd najpopularniejszych zdaniem producentów pił mostowych, czyli cyrkularek. To niemal podstawowa maszyna używana w zakładach kamieniarskich, dlatego naszym zdaniem spojrzenie na kilka przykładów najbardziej rozpoznawalnych producentów zgromadzonych w jednym miejscu jest dobrą okazją do porównania ich możliwości.
W numerze kontynuujemy również temat stawek za fracht, które niestety wciąż pozostają poza zasięgiem polskich kamieniarzy, którzy z powodu zbyt wysokich cen, od wielu miesięcy praktycznie nie importują kamienia w kontenerach.
Podobnie jak ceny frachtu z pandemią koronawirusa związany jest artykuł „Rekordowa liczba zgonów w 2020 r. Wokół radykalnie wyższej liczby zgonów w ubiegłym roku narosło sporo pytań dotyczących m.in.: potencjalnego wzrostu zamówień na pomniki. Czy wystąpi już w tym roku i będzie faktycznie widoczny na naszym rynku? A może rozłoży się na ten i 2022 rok i nie będzie już tak zauważalny? To pytania, na które na razie nie znamy jeszcze odpowiedzi, chociaż pewne prognozy przedstawiamy w naszym tekście.
Na kolejnych stronach działu poświęconego Technologiom znajdziemy: drugą część artykułu S. Mazurka dotyczącego projektowania kamiennych elewacji wentylowanych. W ty samym dziale znajdziemy ponadto tekst dotyczący przygotowania zdjęcia ze starej „porcelanki” i portalu społecznościowego „Zdjęcia ze starej porcelany” oraz kolejny odcinek poświęcony chemii kamieniarskiej - tym razem silikonów przeznaczonych do łączenia elementów z kamienia. Natomiast w przeglądzie ofert producentów w marcowo/kwietniowym numerze prezentujemy maszyny i produkty takich firm jak: Mekanika, Diresco, Metamar, Marmo Meccanika.
Na łamach także trzy teksty związane z tematyką prawną. B. Stachowiak porusza temat kar umownych, A. Krysik pisze o Konstytucji rodzinnej, a A. Mazurkiewicz o wymaganiach dotyczących kominków. Dr M. Ruszkowski przyjrzał się natomiast analizie PEST i PESTEL, przydatnej przy planowaniu inwestycji. Natomiast dla osób interesujących się dizajnem M. Rocławska przybliżyła temat koloru roku 2021 Pantone, oczywiście w odniesieniu do branży kamieniarskiej. W numerze znajdziemy także wywiady: z Przemysławem Przywartym z firmy Polgarnit, Martą Szydłowską z Międzynrodowych Targów Poznańskich, Mariuszem Wrzyszczem z Francesco Marmi oraz Michaelem Picco, prezesem Instytutu Kamienia Naturalnego. W numerze prezentujemy także fotoreportaż z wizyty w siedzibie firmy Cereser we Włoszech.
Na kolejnych stronach Prof. J. Bromowicz i dr J. Magiera przybliżają kamienną historię sławnego klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu, a w kolejnej „kamiennej” pracy magisterskiej E. Źrebiec przygotowała przegląd europejskich kamieniołomów, które „zyskały nowe życia”.
W najnowszym NK nie mogło zabraknąć naszego cyklicznego felietonu. Tym razem S. Mazurek wziął na tapetę temat migracji.

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 16 dostępna: 

https://issuu.com/skivak_press/docs/nowy_kamieniarz_nr_122_bezpplatna