Nowy kamieniarz nr 120

Poniedziałek, 16 listopada 2020 Nowy kamieniarz nr 120

W listopadowym numerze NK prezentujemy analizę najnowszego  „Bilansu zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce” za rok 2019.  autorstwa Elżbiety Tołkanowicz. „Bilans...” przygotowywany rokrocznie przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy to opracowanie, podsumowujące podstawowe informacje o zasobach złóż w Polsce, stanie ich zagospodarowania i wielkości wydobycia w podziale na grupy surowcowe. Niestety, zdaniem autorki, tegoroczna analiza „Bilansu...” nie napawa optymizmem – pomyślny trend, z którym mieliśmy do czynienia w 2018 r.  się skończył. O optymizm trudno, bo na pewno nie będzie to krótkotrwałe załamanie, ale początek spadku, którego rozmiary trudno przewidzieć.

W numerze znalazła się także relacja z pierwszych w historii wirtualnych targów Marmo+mac. Jak wynika, ze statystyk, nie zgromadziła ona jednak zbyt licznego grona wystawców, ani wirtualnych gości. Wirtualny świat nie może jeszcze chyba zastąpić wszystko, a na pewno targów. Z tematem braku targów w realnym świcie związana jest także nasza cykliczna sonda, w której zapytaliśmy przedstawicieli naszej branży, jak minął im rok bez targów.

Kolejny tekst dotyczący szerokiego aspektu funkcjonowania branży kamieniarskiej to „Wieloletnia prognoza atrakcyjności branży cz. I”. Dr. M. Ruszkowski, sformował w nim listę kryteriów, na podstawie, których oceniał czynniki atrakcyjności naszego sektora. Na ich podstawie zbudował prognozę na rok obecny i kolejne lata.

W numerze znajdziemy także wiele wywiadów z: Sebastianem  Günaydinem, prezesem Metamar Polska, Pawłem Berezą, właścicielem firmy PAMIR, Katarzyną Sołtysiak dyrektorem Hurtowni Kamienia Magma, Krzysztofem Piotrowskim, koordynatorem Techniston Polska, Cristiną Corradini, dyrektorem firmy Marmi Corradini, Niko Bagnarą, z zarządu firmy Bagnara. Tekst „Jak to jest zrobione?” to z kolei pokłosiem wizyty we włoskiej firmie Marmi Scala. Prezentujemy w nim ciąg technologicznych do produkcji  konglomeratów marmurowych. Na kolejnych stronach m.in. tekst Bartosza Stachowiaka „Kamienna umowa  – terminy”, w którym podzielił się praktycznymi spostrzeżeniami wyjaśniając, jak ważne w umowie jest precyzyjne określanie różnych  terminów związanych z realizacją zamówienia. W numerze także kolejna praca magisterska z kamieniem w roli głównej. Tym razem mgr Urszula Michalska, pod opieką promotorską prof. M. Lorenca zajęła się  kamiennymi rzeźbami cmentarnymi różnych wyznań. Z nekropoliami związany jest także tekst o dawnych obrzędach pogrzebowych spisane przez Oskara Kolberga oraz – dla wielu Polaków może jeszcze nieco szokujący – temat jakim jest trumna z grzybni, oferowana przez firmę Loop of Life.

W dziale Technologie firma OPAL wyjaśniła co to jest gamut kolorystyczny i dlaczego jest taki ważny w fotoceramice. Na łamach także prezentacja oferty firmy Metamar - realizacja kamienicy Foksal w Warszawie, firmy Mekania– boczkarka Faster 64, Zako – seria preparatów do pielęgnacji kamienia Apollon oraz Mach + , która przedstawiła nowości maszynowe firmy Brembana. Z kolei tekst Diamentowe struny Globgranitu jest prezentacją jedynego traka wahadłowego zaprojektowanego od podstaw do cięcia tzw. diamentowymi strunami. 

W numerze znajdą też coś dla siebie Czytelnicy zainteresowani najnowszymi trendami w designie i architekturze. Firma Neolith prezentuje współczesny minimalizm na przykładzie projektu wykorzystującego ich materiały, a firma Cosentino przedstawia swoją najnowszą kolekcję Silestone Loft.

W najnowszym NK nie mogło zabraknąć naszego cyklicznego felietonu. Tym razem S. Mazurek, przyjrzał się statystyce, która jak wiadomo... 

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69

– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 14 dostępna: 

https://issuu.com/skivak_press/docs/120_bezpl_netaa-compresseda