Nowy Kamieniarz nr 119

Poniedziałek, 12 października 2020 Nowy Kamieniarz nr 119

Problemy z dostępnością kamiennych bloków to temat, który w kamieniarskim świecie pojawił się pod koniec sierpnia. Jak się okazało pandemia odcisnęła swoje piętno także w tym segmencie. Patrząc na zdjęcia świecącego pustkami szczecińskiego portowego składu kamienia sprzed pandemii i teraz można się mocno zdziwić. Oczywiście powodem są problemy największych dostawców, czyli Indii, Brazylii i kamieniołomów afrykańskich, którzy z powodu restrykcji nie wysyłają w świat tyle surowca ile życzyliby sobie odbiorcy. O genezie tego problemu, perspektywach na najbliższe miesiące oraz opiniach przedstawicieli naszej branży na ten temat piszemy w artykule „Znikające bloki”. Koronawirus dokończył dzieła również w „zniszczeniu” tegorocznych imprez targowych. W ostatnich dniach września decyzję o odwołaniu podjęły Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator targów Stone, a to oznacza, że w tym roku nie odbyła się żadna z zaplanowanych dużych imprez targowych na świecie.
Pandemia to bardzo ważny temat, ale w 119 numerze Nowego Kamieniarza nie zabrakło innych tematów.  Byliśmy na XXV Walnym Zjeździe Polskiego Związku Kamieniarstwa, w oprócz relacji, na naszych łamach znalazł się także wywiad z Krzysztofem Skolakiem, nowym (starym) prezesem PZK. Na kolejnych stronach numeru znajdziemy m.in. tekst Bartosza Stachowiaka „Kiedy klient zgłasza wady”, w którym podzielił się praktycznymi spostrzeżeniami dotyczącymi relacji klient-wykonawca.
W nieco inne klimaty zabierze nas prof. Marek Lorenc. W tekście „Pociągiem na wysokość 3454 m. n.p.m.” prezentuje niecodzienną kolej kursującą do alpejskiej stacji położonej na wysokości 3454 m. n.p.m.”. W podróż, tym razem w dosyć odległą przeszłość zabrał nas dr Michał Ruszkowski, który przyjrzał się cenom ekskluzywnych kamieni, obowiązującym... w Cesarstwie Rzymskim, natomiast prof. Jan Bromowicz pisze o wykorzystaniu ciosu... w sztuce. W numerze także kolejna „kamienna” praca magisterska – mgr Mateusz Kulon, prezentuje kamienną architekturę Dolnego Śląska (str. 52).
W dziale Technologie Maciej Rokiel pisze o specyfice i wymaganiach płyt wielkoformatowych, a Sławomir Mazurek o błędach popełnianych przy montażu kamiennych posadzek. Firma OPAL wyjaśniła, co znaczy zdjęcie dobrej jakości i jak wiele od tego zależy. Na łamach także prezentacja oferty firmy Chatech – piła mostowa PGO Servo oraz firmy Metikam – linia stojaków magazynowych na slaby.
W numerze znajdą też coś ciekawego Czytelnicy zainteresowani najnowszymi trendami w designie. Magda Rocławska pisze o designie we współczesnym świecie, a firma Neolith prezentuje swoją nową kolekcję Six S.
W najnowszym numerze nie mogło zabraknąć naszego cyklicznego felietonu. Tym razem S. Mazurek, przygląda się Odnawialnym Źródłom Energii.

Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 13 dostępna: 

https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_119_bezpl_net-compressed