Nowy Kamieniarz nr 117
Temat podróbek, kradzieży wzorów nagrobków czy innych wyrobów galanterii nagrobnej był już kilkukrotnie opisywany na łamach Nowego Kamieniarza. Od pierwszych tekstów minęło kilka lat, zmieniło się też podejście do wielu spraw. Zakończyły się pierwsze procesy, „w świat” - między innymi za naszym pośrednictwem - poszły informacje, że sądy za piractwo mogą nałożyć dotkliwe kary”. Postanowiliśmy sprawdzić jak te zmiany postrzegają kamieniarze i projektanci, a efekt naszych dociekań znajdziecie w tekście „Kamieniarska świadomość praw autorskich”.
Chociaż od wybuchu pandemii minęło już niemal pół roku, to wciąż jest ona jednym z najgorętszych tematów, dlatego w bieżącym numerze także znajdziemy tekst dotyczący tego tematu. Śledząc wypowiedzi ekonomistów, można znaleźć też takie, z których wprost wynika, że najgorsze dopiero przed nami. Dla przeciwwagi znajdziemy także takich, którzy zapewniają, że Polska znowu będzie zielona wyspą. Dzisiaj tego nie stwierdzimy, możemy co najwyżej przypuszczać. Pewne światło na tę kwestię rzuca ankieta przeprowadzona przez Polski Związek Kamieniarstwa. Oprócz twardych danych takich jak stan zatrudnienia lub to czy w firmie dokonywano zwolnień czy nie, jest też w niej spora dawka wiedzy oddającej nastroje naszej branży – przeczytacie o tym w tekście „Krajobraz po kwarantannie”. Przyszłość firm, oczywiście także w kontekście koronawirusa, był także tematem naszej sondy, w której zadaliśmy przedstawicielom naszej branży pytanie Jak widzę przyszłość firmy?
W numerze znalazł się także tekst Bartosza Stachowiaka z kancelarii Torz&Stachowiak, „Dobra umowa to podstawa”, w którym autor przedstawia jak w prosty sposób zabezpieczać się przed reklamacjami wynikającymi z niewiedzy klientów dotyczącej naturalnych właściwości kamienia.
Z uwagi na okres letniej kanikuły przygotowaliśmy coś dla ochłody... fotoreportaż z montażu nietypowego basenu wykonanego w całości z olbrzymich płyt granitu Tarn Silverstar. Natomiast nawiązaniem do czasu wyborów (oczywiście tylko i wyłącznie tematycznym) jest z kolei opis starożytnej maszyny do losowania wykonanej z kamienia. W równie odległe czasy zabiera nas dr Tomasz Pawlik w tekście „Granitowe pomniki Masywu Ślęży”, opisując ten rejon z jego prastarymi artefaktami. Na kolejnych stronach bieżącego numeru, prof. Jan Bromowicz z dr Januszem Magierą zapraszają do zwiedzania kościoła Najświętszego Salwatora w Krakowie.
W numerze znajdą dla siebie coś ciekawego także, ci dla których najważniejszy jest dizajn. Magda Rocławska w tekście „Kamień naturalny - prawa rynku” pisze o ogólnoświatowej zmianie zachodzącej w marketingu kamienia. W dziale technologie tym razem tekst Sławomira Mazurka, pt.: „Poślizg na posadzkach”, w którym postanowił odpowiedzieć m.in. na pytanie: Jak zweryfikować czy powierzchnia danej posadzki kamiennej jest śliska czy nie?Natomiast w kolejnym odcinku kamieniarskiej chemii prezentujemy kleje do „sztucznych kamieni”. Na kolejnych stronach przedstawiamy nowości maszynowe od Bretona, Metikamu, Tenaxu i firmy HED.
W najnowszym wydaniu nie mogło zabraknąć felietonu. Tym razem Sławomir Mazurek wyjaśnia językowe zawiłości fachowego nazewnictwa.
Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 12 dostępna:
https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_nr_12_wersja_bezpl-compressed