Nowy kamieniarz nr 116

Piątek, 29 maja 2020 Nowy kamieniarz nr 116

Chociaż jak wskazuje nasz okładkowy temat oswoiliśmy się z koronawirusem i wracamy do „normalności” to pandemia wciąż stanowi jeden z najważniejszych tematów poruszanych w mediach i prywatnych rozmowach. Jak wynika z rozmów z przedsiębiorcami z tekstu „Oswojeni”  straty i zastoje odnotowały chyba wszystkie zakłady kamieniarskie, chociaż pandemia - jak utrzymują nasi rozmówcy - aż tak gigantycznych szkód, jakich się spodziewano nie wyrządziła. Uzupełnieniem tematu pandemii jest nasza cykliczna Sonda, w której tym razem zapytaliśmy przedstawicieli naszej branży o to, co sądzą o rządowej pomocy skierowanej do przedsiębiorców.
Oczywiście całego 115 numeru NK nie poświęciliśmy tematowi pandemii. Tradycyjnie znajdziecie w nim pokaźną dawkę „kamieniarskiej” lektury.
W dziale Z kraju publikujemy tekst E-zgromadzenia w polskim systemie prawnym autorstwa Agnieszki Krysik poświęcony m.in. możliwości prowadzenia zgromadzeń wspólników za pośrednictwem komunikacji elektronicznej. Czym są reguły Incoterms? to z kolei tekst Beaty Ordowskiej, w którym rozszyfrowuje najważniejsze skróty używane w regułach Incoterms wyjaśnia, czego nie zastępują i czego nie dotyczą owe reguły. W numerze znajdziecie także wywiad z Wojciechem Chocharą, (Skandynawia wielu możliwości), w którym podzielił się z naszymi czytelnikami swoimi doświadczeniami dotyczącymi prowadzenia firmy kamieniarskiej w Finlandii i Norwegii. Natomiast w tekście „Nowa OPAL Fotoceramika”  Robert Pisula przybliżył nam kwestie związane ze zmianą logotypu, opracowaniem nowej strony internetowej i liftingu elementów komunikacji wizualnej - oczywiście na podstawie swoich doświadczeń zdobytych podczas wprowadzania tych elementów w swojej firmie.
W numerze publikujemy także kolejny tekst, który powstał na bazie pracy magisterskiej. Tym razem w duecie z prof. m. Lorencem mgr Anna Ruczkowska, która opisała Dolnośląskie, kamienne świadectwa dawnego prawa”. Z kolei w tekście Szukanie historii granitu z Tokivskiego autorstwa dr Katarzyny Zagożdżon i dr Pawła Zagożdżona przeniesiemy się na Ukrainę, gdzie wspólnie ze studentami Politechniki Wrocławskiej zwiedzimy zakłady górnicze i stanowiska geologiczne w rejonie miasta Tokivskie. Jeszcze dalej, bo do Hiszpańskiej Granady, przeniesie nas tekst Górski tramwaj prof. Marka Lorenca, w którym opisuje tytułowy górski tramwaj działający w tamtym rejonie do lat 70. XX wieku.
Natomiast dr Michał Ruszkowski w tekście  Kamienne akcenty w Sejmie i Senacie przybliżył nam tematykę wykorzystanie kamieni naturalnych we wnętrzach tych znanych chyba każdemu Polakowi budowli.
W numerze nie mogło zabraknąć technologii i nowoczesnych rozwiązań dedykowanych naszej branży. W dziale Oferty producentów1)przedstawiamy maszyny firmy HED, Brembanę Kosmos, Combicut firmy Breton oraz systemy doboru koloru klejów i silikonów firmy Tenax. Na stronach 116 NK publikujemy także, dziewiąty odcinek naszego cyklu o chemii kamieniarskiej - w tym numerze kleje do zadań specjalnych. Miłośnicy motoryzacji mogą z kolei zapoznać się możliwościami nowego renault Trafic. W majowo-czerwcowym numerze znalazł się także felieton Sławomira Mazurka. Tym razem autor pochylił się nad tematem pandemii.
W numerze znalazły się też dwie smutne informacje, o śmierci naszych autorów: prof. Jacka Rajchela i Henryka Walendowskiego.

Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

 

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 10 dostępna: 

https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_nr_10_bezplatnaa