Nowy Kamieniarz nr 115

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 Nowy Kamieniarz nr 115

Podobnie, jak niemal we wszystkich mediach tematem numer jeden wiosennego numeru Nowego Kamieniarza stał się koronawirus. Oddając do druku to wydanie musieliśmy liczyć się z tym, że kiedy będziecie je czytać, sytuacja w kraju, Europie a nawet na świecie może się mocno zmienić. Tak było np z tekstem „Pierwszy atak nastąpił w Wuhan” autorstwa Józefa Djaczenki o epidemii koronawirusa w Chinach. Tekst był przez nas wielokrotnie aktualizowany, powstał w czasie, w którym „zaraza” była gdzieś daleko, a my rozważaliśmy jak to wpłynie na naszą codzienność. Dzisiaj także w Polsce klienci siedzą w domach, a rodzime firmy pracują na pół mocy. O rzeczywistości z 20 marca pisze Bogdan Lewicki w tekście zatytułowanym „Niepewne jutro” o tych dniach traktuje także nasza sonda. Dla uzupełnienia publikujemy tekst napisany przez Mateusza Miękwicza (eksperta z dziedziny księgowości), dotyczący interpretacji założeń zawartych w programie rządowym – tzw. „Tarczy Antykryzysowej”. Czy ta pomoc okaże się wystarczająca? Już w momencie dyskusji o Tarczy pojawiło się bardzo wiele zdań krytycznych dotyczących chociażby pomysłu zawieszenia, a nie zwolnienia z płacenia składek ZUS, sposobu selekcji sektorów, do których mają trafić transfery pieniężne, ich wysokości i wielu innych.
Oczywiście całego 115 numeru NK nie poświęciliśmy tematowi pandemii. Tradycyjnie znajdziecie w nim pokaźną dawkę „kamieniarskiej” lektury.
W dziale Z kraju publikujemy krótką relację z targów Budma - krótką, bo kamieniarska reprezentacja była w tym roku iluzoryczna. Temat targów w Brazylii (Vitoria Stone Fair) - jednak już zdecydowanie kamieniarskich - poruszyła też Magda Rocławska, która w swoim tekście Brazylia kamień połączony z oryginalnym dizajnem prezentuje jak można atrakcyjnie i z pomysłem podchodzić do tematu kamienia w naszej najbliższej przestrzeni.
Złoża Karelli to z kolei tekst Eleny Kuzminych, głównego geologa Grupie Górniczej Wozrożdienije mającej swoją siedzibę w Wyborgu. Pani Elena przybliża w nim oryginalne kamienie wydobywane w kamieniołomach tej Grupy. O ciekawym przedsięwzięciu architektonicznym tratuje natomiast tekst Granitowe megality Uniwersytetu w Montepllier. W projekcie nowego wydziału lekarskiego tego znanego na całym świecie Uniwersytetu wykorzystano, bowiem oryginalne granitowe megality wydobyte w kamieniołomach firmy Carieres PLO.
Przedsiębiorczość rodzinna to kolejny tekst Agnieszki Krysik poświęcony różnym aspektom sukcesji w polskich firmach. W numerze znajdziecie także wywiad z Urszulą Włodarczyk-Budkiewicz, która odsłoniła kuluary powstawania nowej hurtowni firmy Kamskal działającej od ubiegłego roku w Sycowie.
W tekście Paragrafy za podróbki pokusiliśmy się o podsumowanie sytuacji związanej z procesami toczącymi się w naszym kraju za podrabianie cudzych wzorów głównie nagrobków.
W numerze publikujemy także kolejny tekst, który powstał na bazie pracy magisterskiej. Tym razem w duecie z prof. m. Lorencem mgr Paulina Pacholczyk, która opisała Kamienne mosty w krajobrazie Dolnego Śląska.
W numerze nie mogło zabraknąć technologii i nowoczesnych rozwiązań dedykowanych naszej branży. O porcelankach o grubości zaledwie 1 mm, informuje Opal Fotoceramika, przedstawiciele firmy Mario&Pablo opowiedzieli o swoich inwestycjach w nowoczesny park maszynowy, a firma Metamar zaprezentowała ofertę swoich szarych kamieni. Na kolejnych stronach znajdziemy ofertę boczkarek i saw-jeta od firmy HED, linię preparatów do pielęgnacji i ochrony kamieni greckiego producenta Apollon oraz silikony z jonami srebra z oferty firmy Oppold Polska. Na stronach 115 NK publikujemy także, ósmy już, odcinek naszego cyklu o chemii kamieniarskiej - w tym numerze kleje poliestrowe. Miłośnicy motoryzacji mogą z kolei zapoznać się z elektrycznym następcą popularnego na całym świecie modelu Volkswagena T1
W wiosennym wydaniu znalazł się także felieton Sławomira Mazurka. Tym razem autor wyjaśnił nam, co sądzi o synteryzowanym „kamieniu”.

Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Bezpłatna wersja Nowego Kamieniarza nr 9 dostępna:

https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_2__9__bezplatna