Nowy kamieniarz nr 108
W drugim w 2019 roku numerze Nowego Kamieniarza rozpoczęliśmy cykl poświęcony „kamieniarskiej chemii”, w którym zaprezentujemy ofertę znaczących producentów preparatów służących do ochrony i pielęgnacji kamieni naturalnych. W pierwszym odcinku przedstawiliśmy środki do hydrofobizacji czyli podstawowego zabezpieczenia kamienia przed wchłanianiem wilgoci. Mamy nadzieję, że wybrane przez dystrybutorów produkty pozwolą na szersze spojrzenie na ofertę dostępną na rynku i ułatwią wybór.
W numerze znajdziemy też dwie fotorelacje z imprez targowych: największych targów branży kamieniarskiej odbywających się w chińskim Xiamen i Budmy największych polskich targów branży budowlanej odbywających się w Poznaniu.
Kontynuujemy również temat „zamieszania”, które wyniknęło wokół kwestii związanych z potencjalnymi podwyżkami prądu.
Na łamach wiosennego numeru drukujemy również pierwszą część materiału Sławomira Mazurka, „Faktury powierzchni kamiennych”. Ten bogato ilustrowany materiał jest próbą usystematyzowania i omówienia sposobów wykańczania kamiennych powierzchni.
To nie koniec cyklicznych nowości. Agnieszka Krysik – wspólnik w Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, autorka bloga SUKCESja (www.wsukcesji.pl) przygotowała specjalnie dla Nowego Kamieniarza cykl artykułów poświęconych szeroko pojętej sukcesji. Przygotowanie bezproblemowej zmiany warty jest gwarantem sukcesu i o takiej właśnie w artykule „Długoterminowa wartość – czyli wizja firmy rodzinnej” pisze autorka.
W numerze tradycyjnie znalazło się kilka relacji z naszych wizyt w zakładach kamieniarskich. Tym razem po swoich firmach oprowadzali i opowiadali o nich Krzysztof i Michał Kisielowie z firmy Granity Kisiel, Jacek Kiszkiel z firmy Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel i Tomasz Solima z firmy Litos.
W kolejnym artykule poświęconym kararyjskim marmurom odsłaniamy tajemnice marmuru Statuario Bianco, materiału ulubionego przez najsławniejszych rzeźbiarzy.
Prof. Jan Bromowicz z dr. Januszem Magierą w tekście „Jak z kamienia Wawel zbudowano” zajęli się kamieniami, z których wybudowano tę chyba najsłynniejszą w Polsce królewską siedzibę.
Michał Ruszkowski przygotował ciekawostki związane z rudami darniowymi używanymi w budownictwie na ziemi Łowickiej.
Za granicę, dokładnie do hiszpańskiej Almerii zabrał nas z kolei prof. Marek Lorenc, który w tekście „Ciekawe okolice Almerii” przedstawił ciekawostki oczywiście z kamieniem w roli głównej związane z tym regionem świata.
W numerze nie zabraknie także innych, stałych, pozycji – informacji z kraju i świata, sondy (tym razem pytanie dotyczące kryteriów, którymi kierują się branżowcy przy wyborze maszyn) i oczywiście, ulubionego przez wielu czytelników, felietonu, w którym Sławomir Mazurek wspomina swój pierwszy... komputer.
Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
Bezpłatna wersja Nowego kamieniarza nr 1 dostępna:
https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_nr_2_bezpl