Nowy Kamieniarz nr 129

Wtorek, 5 kwietnia 2022 Nowy Kamieniarz  nr 129

Wojna rosyjsko-ukraińska wywróciło do góry nogami nasz europejski, wydawało się bezpieczny świat i chociaż wojna nie toczy się na terytorium naszego kraju to jej skutki widać także na naszym rodzimym podwórku. Niestety będą one odczuwalne jeszcze przez długi okres. Znalazło to odbicie także w 129. numerze Nowego Kamieniarza. Dr Michał Ruszkowski w tekście „Wojna i co dalej?” przygotował krótką analizę makrootoczenia dla naszej branży kamieniarskiej, uwzględniającą wojnę. „Specustawa a zatrudnienie obywateli Ukrainy” to z kolei materiał, w którym przedstawiamy najważniejsze założenia tzw. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną. Wojna ma też swój wątek w tekście „Co dalej z transportem kontenerowym?”, po pierwsze w związku z nią zamknięto tzw. nowy jedwabny szlak łączący Europę z Chinami, a po wtóre nikt właściwie nie wie jak wpłynie ona na ten rodzaj transportu w dłuższej perspektywie. Problemem, z którym borykają się rodzimi kamieniarze są też gigantyczne podwyżki cen energii elektrycznej, o nich w tekście „Kosmiczne ceny prądu”. W numerze publikujemy tekst autorstwa naszego ukraińskiego dziennikarza Olega Majewskiego „Granity Ukrainy”, w którym przybliża nam kamienne bogactwo swojego kraju, oczywiście z czasów sprzed rosyjskiej agresji.
„Osobowość branży 2021” oraz „Osobowości - regionalnie” to z kolei teksty poświęcone naszej zabawie-ankiecie „Najbardziej rozpoznawalne twarze branży kamieniarskiej”, w których prezentujemy plany związane z tą ankietą oraz „rozbieramy” na czynniki pierwsze wyniki z województwa dolnośląskiego oraz opolskiego.
„Kamień w rozwoju architektury Pakistanu” to rys historyczny poświęcony kamiennej architekturze Pakistanu autorstwa Andrzeja Dubiniewicza. Prof. Marek Lorenc opowiedział natomiast o Turcji, a dokładnie o jej wschodnich zakątkach, w których szczególną uwagę zwraca oczywiście na kamienną architekturę tego regionu. Prof. Jan Bromowicz wspólnie z dr. Januszem Magierą w tekście „Podjadane kościoły” rozwiązują zagadkę dziur i pęknięć w murach głównie gotyckich kościołów. W dziale Technologie, Maciej Rokiel kontynuuje temat należytego wykonywania tarasów wentylowanych. „Kamień w ogrodzie” to natomiast tekst Sławomira Mazurka, w którym prezentuje możliwości wykorzystania tego materiału w ogrodzie. Na kolejnych stronach działu znajdziemy rozwiązania z oferty firmy Mekanika zastosowane w zakładzie Granit Piechota „Pokochali włoskie menu”. W artykule „Przykleić, by nie odpadło” przedstawiamy, jak właściwie przyklejać do nagrobków zdjęcia z porcelanki i fotokryształu. Dla czytelników interesujących się historią mamy z kolei artykuł Marcina Kaczorowskiego „Jak sowieci polskiemu orłowi się kłaniali” opisujący historię jednego ze słynnych lwowskich pomników.
W wiosennym numerze mamy też kilka wywiadów. Tym razem o swojej firmie opowiedzieli: Marek Grzegorz Sadek właściciel Grupy Globgranit oraz Albert Bielak właściciel firmy Alkam.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka. Tym razem nasz autor podzielił się swoimi refleksjami na temat dzielenia się m.in. wiedzą z innymi.

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 22 dostępna tutaj