Nowy Kamieniarz 142
Na okładce pierwszego w 2024 roku numeru Nowego Kamieniarza zajawka tekstu o St. Paul’s Chapel stojącej w samym sercu Nowego Yorku. O wizycie w tym magicznym wręcz miejscu leżącym jak tytuł wskazuje w samym centrum tego niesamowitego miasta. pisze Michał Łagiewski. Cmentarzom i pochówkom poświęcone są jeszcze dwa teksty. Pierwszy z nich poświęcony jest kremacjom, chociaż w naszym kraju nie stanowią one jeszcze większości, jak chociażby u naszych południowych sąsiadów. Jednak dynamika ich wzrostu wciąż jest dużą. Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia, podczas której w naszym kraju zanotowano ponad 100 tys. tzw. ponadnormatywnych zgonów. Innym czynnikiem powodującym wzrost popularności tego typu pochówkiem, są przepełnione cmentarze – szczególnie w dużych aglomeracjach. Z popularnością pogrzebów urnowych wiąże się rosnąca liczba spopielarni. O ile jeszcze 10 lat temu powstawały one głównie w dużych miastach tak obecnie funkcjonują już w dużo mniejszych. W tekście „Wciąż rośnie liczba spopieleń” przybliżamy ten temat, próbując opowiedzieć o jego przyczynach. Kolejny tekst związany z cmentarzami to „Transgraniczny szlak nekropolii”. Opisalismy w nim ciekawy projekt związany z uratowaniem od zniszczenia zapomnianych cmentarzy poewangelickich leżących w przygranicznych miejscowościach zachodniej Polski.
Na łamach wydania wróciliśmy jeszcze do Targów Stone 2023 - prezentując naszą relację i „garść” zdjęć. Natomiast targi w Xiamen dopiero przed nami, a po przeczytaniu tekstu „Xiamen Stone Fair 2024” będziemy wiedzieli, czego spodziewać się po tegorocznej edycji, tych najwięszych targów kamieniarskich na świecie.
W pierwszym tegorocznym numerze NK nie mogło zabraknąć naszej tradycyjnej sondy podsumowującej, tym razem rok 2023. Z kolei dr M. Ruszkowski w tekście „Co nam przyniesie 2024 rok?” próbuje odpowiedzieć, na postawione w tytule pytanie. W artykule „Ceny frachtu ponownie w górę” prezentujemy aktualną sytuację w transporcie kontenerowym i dużych perturbacjach, jakie właśnie przechodzi. W numerze znajdziemy także wywiad z Giovanni Ovi prezesem zarządu firmy Interstone, który odsłonił kulisy włączenia tej firmy w struktury Laminam oraz zaprezentował plany na najbliższą przyszłość. Natomiast tekst „Stone Source Brazil – twój brazylijski ekspert” rysuje nowe możliwości, dla polskich kamieniarzy, które mogą otworzyć się dzięki współpracy z tą brazylijską firmą.
Na łamach tego wydania znajdziemy także teksty przenoszące nas w barwne i ciekawe regiony świata. „Perła Atlantyku” to II część relacji z pobytu na Maderze autorstwa S. Mazurka. Ten autor gości na łamach tego wydania jeszcze dwukrotnie. W „Naprawa kamienia” prezentuje swoje doświadczenia związane zusuwaniem śladów po małych uszkodzeniach kamiennych elementów, a „Jak pokroić cebulę i nie płakać” to cykliczny felieton.
Dla dociekliwych czytelników mamy tekst „Zajrzeć w głąb skały”, w którym prof. M. Lorenc i dr hab. P. Zagożdżon opisali proces powstawania mikroskopowych próbek skał.
Miłej lektury!
Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).