Nowy Kamieniarz 135

Środa, 15 lutego 2023 Nowy Kamieniarz 135

W pierwszym tegorocznym numerze Nowego Kamieniarza podsumowaliśmy rok 2022. Po pierwsze uczyniliśmy to pytając „Jak minął 2022 rok?” wybranych przedstawicieli branży w naszej cyklicznej sondzie. Odpowiedzi interesujące, rzucające światło na odczucia kamieniarzy nie tylko na to co było ale także na to co nadchodzi.
W numerze nie mogło zabraknąć także tekstów związanych z aktualną sytuacją geopolityczną, która ma olbrzymi wpływ na to co się działo, dzieje i wydarzy. Tocząca się od niemal roku wojna w Ukrainie, wciąż olbrzymia inflacja, gigantyczne stawki za energię elektryczną, gaz i paliwa, słaby złoty to wszystko sprawia, że planowanie czegokolwiek na dłuższą metę jest przysłowiowym pisaniem palcem po wodzie. O tym czego najprawdopodobniej można spodziewać się w najbliższych miesiącach pisze dr Michał Ruszkowski w tekście „Wkraczamy w niepewny rok 2023”. Bez wątpienia z ekonomią ścisły związek ma także spadek stawek za fracht kontenerowy, który całkowicie zaskoczyło specjalistów. temu tematowi poświęcony jest z tekst „Kontenerowa huśtawka”.
W numerze wróciliśmy także do listopadowych targów Stone. Po pierwsze dlatego, że to pierwszy numer NK po tym targowym wydarzeniu, a po wtóre targi były też miejscem, gdzie zainaugurowaliśmy obchody jubileuszu 20-lecia Nowego Kamieniarza. Oba teksty - relację z targów oraz z jubileuszu okrasiliśmy sporą dawką zdjęć.
W numerze mamy też krótką relację z XIX Kongresu Kamieniarskiego zorganizowanego przez Polski Związek Kamieniarstwa, który odbył się w Wieliczce. Na kolejnych stronach prezentujemy wywiad z Marcinem Kamieńskim z firmy Ceramika Paradyż, który przybliżył nam najnowszy produkt tej firmy - spieki TRI-D, które notabene miały swoją premierę podczas targów Stone 2022.
W numerze mamy tekst prof. Marka Lorenca, który zabrał nas na wycieczkę do Florencji, gdzie oczywiście skupił się na kamiennej architekturze tego miasta. Ten sam autor w drugim tekście „Czy granit jest granitem?” wziął pod lupę handlowe nazewnictwo kamieni, które niejednokrotnie niewiele ma wspólnego z petrografią. Natomiast w szwajcarskie Alpy przeniósł nas Peter Becker, który zaprezentował rewitalizacje kamiennych rynków w szwajcarskim kantonie Ticino. Najdalej, bo aż do Stanów Zjednoczonych swoim tekstem „zabrał” nas Michał Łagiewski. „Arlington wojskowe Powązki USA” to nostalgiczny spacer po tym słynnym cmentarzu. „Wędrując po Sandomierzu...” to z kolei ciekawe spojrzenie na kamienne akcenty tego bardzo lubianego przez turystów nie tylko z Polski miasta. Dr Włodzimierz Kowalski dokładnie przygląda się w nim po czym, podczas wędrówek po tym mieście stąpamy.
W numerze znajdziemy także kolejny odcinek geologicznego słownika STEGOS oraz poradnik dotyczący montażu porcelanek na pomnikach „Czy każdą porcelankę montujemy przy pomocy silikonu?”.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton Sławomira Mazurka tym razem odnoszący się do słynnego zdania Mikołaja Reja „...iż Polacy swój język mają”.

Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 29 dostępna tutaj