Nowy Kamieniarz 128
„Dobór kamienia w realizacjach” – nasz temat z okładki 128. numeru Nowego Kamieniarza pióra Sławomira Mazurka, to próba uświadomienia i zwróceni uwagi na to, że to bardzo istotny element inwestycji. Co więcej w swoim tekście autor przypomina, jak olbrzymie zależności występują między cechami danej skały a przydatnością do konkretnego celu i możliwością pełnienia wymaganych funkcji. Nie zawsze, bowiem to, co pasuje kolorystycznie i dobrze komponuje się z otoczeniem, sprawdzi się w praktyce.
Początek roku skłania do podsumowań. Na łamach NK od wielu lat w pierwszym numerze roku przedstawiamy sondę, w której naszym rozmówcom zadajemy pytanie na temat minionego roku. W tym numerze mamy w naszej sondzie Jak minął rok 2021? prezentujemy opinie rozmówców zarówno z Polski, jak i spoza jej granic. W pierwszym numerze 2022 roku zapytaliśmy także jak swoje wyróżnienia w naszej ankiecie-zabawie „Najbardziej rozpoznawalna twarz branży kamieniarskiej” odebrali jej laureaci. Na kolejnych stronach numeru publikujemy także artykuł „Logistyczny galimatias trwa”, w którym przedstawiliśmy pokrótce, jak na progu nowego roku wygląda sytuacja w transporcie morskim, szczególnie z Chin. Niestety, nic nie wskazuje na to, że ma się poprawić.
„Niezwykłości wschodniej Turcji” to z kolei reminiscencje podróży do tego rejonu świata profesora Marka Lorenca. Autor rzecz jasna podczas swoich wojaży zwracał szczególną uwagę na kamień wykorzystywany w architekturze tej części świata.
W numerze nie mogło zabraknąć wywiadu. Tym razem o swojej firmie opowiedział nam Janusz Wołczyk z Kamienia Pomorskiego. NA łamach 128. NK mamy też tekst będący relacją z Dni Otwartych - Mekanika i Globgranit&Diresco. Miłośnicy dizajnu znajdą natomiast w numerze odpowiedź na pytanie jak pandemia wpłynęła na nasze przyzwyczajenia dotyczące wyposażania naszych domów i mieszkań. Blogerka Magda Rocławska w tekście „Grandmillenialsi i hybrydowy styl życia” zaprezentowała kilka swoich spostrzeżeń na ten właśnie temat.
W dziale poświęconym technologii jak zwykle spora dawka maszyn i nie tylko. Dr Mirosław Szczerek przedstawia rozwiązania pił mostowych i całych linii produkcyjnych hiszpańskiej firmy Nodosafer. Natomiast M. Rokiel kontynuuje temat tarasów wentylowanych. Na kolejnych stronach można zapoznać się z najnowszą ofertą firm: Oppold (Fugi i kleje OTTO Chemie), Metikam (linia chwytaków podciśnieniowych) i Syntetyk (najnowsza linia preparatów zabezpieczających marmury firmy Tenax).
W tekście „Fotokryształy od firmy Alina Fotoporcelana” prezentujemy cykl produkcji, zdobywających szerokie grono zwolenników fotokryształów, a artykuł „Fotoceramika a fotokryształy” przedstawia najistotniejsze różnice dzielące te dwa rodzaje wyrobów. Dla czytelników interesujących się historią mamy z kolei artykuł dr. M. Ruszkowskiego, w którym przybliżył temat sposobów wydobycia kamienia przez starożytnych kamieniarzy.
Oczywiście w numerze nie zabrakło felietonu S. Mazurka. Tym razem nasz autor wziął pod swoja lupę kolory a właściwie sposoby ich nazywania.
Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 22 dostępna tutaj