Nowy Kamieniarz 127
Okładka 127. numeru Nowego Kamieniarza jakby znajoma. To nie przypadek, po niemal 10-latatch od pierwszej edycji naszego rankingu najbardziej rozpoznawalnych osób w branży kamieniarskiej postanowiliśmy przygotować edycję 2.0. Chwyciliśmy więc za słuchawki telefonów i rozpoczęliśmy wielkie obdzwanianie. Podobnie jak za pierwszym razem zabawa przypadła do gustu naszym Czytelnikom, a wielu naszych rozmówców podkreślało, że trzech kandydatów, których mogli podać to zdecydowanie za mało, bo znają więcej osób zasługujących na to miano. To cieszy, bo oznacza, że ten nasz „kamieniarski światek” także ma swoje osobowości. Wyniki oczywiście w listopadowo/grudniowym numerze.
W ostatnim tegorocznym numerze NK nie mogło zabraknąć relacji z Werony czyli targów Marmomac największego europejskiego wydarzenia naszej branży. Jak wypadły po dwuletniej przerwie. O tym pisze Maciej Brzeski. Odsłaniając nieco rąbka tajemnicy zacytuję kilka zdań, które oddają ducha tego wydarzenia „na naszym skromnym stoisku, niczym mantra wybrzmiewało zdanie; „jak dobrze było się znów spotkać”. Czasem bywało wzmacniane przez; „nawet nie wiedziałem/łam, że mi tak tego brakowało”. Wygląda na to, że kamieniarska brać po prostu lubi te targi i nic nie zastąpi im tej wyjątkowej atmosfery. Tak trzymać i do zobaczenia za rok. Niestety tuż przed oddaniem tego numeru do druku otrzymaliśmy informację, że Targi Stone zostały przeniesione na przyszły rok.
Z Werony przywieźliśmy też XXXI Raport Kamienia, który tradycyjnie prezentowany jest podczas targów. Dr Michał Ruszkowski przeanalizował zawarte w nim dane, a efekt jego pracy prezentujemy na łamach numeru. Ten sam autor przyjrzał się też wybranym aspektom Polskiego Ładu i spróbował odpowiedzieć na pytanie o jego wpływ na działalność firm z sektora kamieniarskiego.
W dziale poświęconym technologii prezentujemy przegląd traków jednolinowych wykorzystywanych przez polskie zakłady kamieniarskie. Trakom, z tym że wielolinowym, poświęcony jest także tekst chyba o niemal nieznanych w Polsce maszynach hiszpańskiej firmy Nodosafer. Natomiast Maciej Rokiel kontynuuje temat tarasów wentylowanych, w których oczywiście można wykorzystywać płyty z kamienia naturalnego. Na kolejnych stronach można zapoznać się z najnowszą ofertą firm: Mekanika, Metamar, Marmo Meccanica, K&K Automatic Machines.
W kończącym rok 2021 wydaniu znajdziemy również wiele wywiadów: Włodzimierz Ratajczak podzielił się z nami refleksjami wynikającymi z jubileuszu 35-lecia działalności jego firmy Wrimar; Sebastian Günaydin, prezes Metamar Polska rozmawiał z nami o funkcjonowaniu firmy w czasie pandemii i ekologicznych aspektach związanych z działalnością sektora kamieniarskiego; Bogusław Solima, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów z Kamienia przybliżył nam działalność tego stowarzyszenia i jego plany na najbliższy okres a Sergiusz Przywała, właściciel Przywała Stones zaprezentował możliwości swojej firmy i piękno polskich marmurów.
Na łamach 127. numeru NK znalazła się także ciekawostka historyczna. Marcin Kaczorowski przypomniał w niej historię kamieniarskiego osiedla, które powstało w tzw. Janowej Dolinie (dzisiejsza Ukraina), gdzie działał słynny kamieniołom bazaltu.
W numerze oczywiście znalazł się również felieton Sławomira Mazurka. Tym razem autor przyjrzał się technologicznemu rozwojowi naszej cywilizacji.
Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 21 dostępna tutaj