Nowy Kamieniarz 126

Środa, 6 października 2021 Nowy Kamieniarz 126

Zapowiedź tekstu „Tanio już było” nieprzypadkowo znalazła się na okładce 126. numeru Nowego kamieniarz. Podwyżki cen z jakimi mamy do czynienia niemal w każdej dziedzinie życia musiały przełożyć się także na ceny usług kamieniarskich. Nasza branża nie jest przecież samotną wyspą na tle widocznych wszędzie podwyżek. Zakłady kamieniarskie, podobnie jak wszystkie inne branże, zużywają energię elektryczną, leją do używanych w firmach pojazdów paliwo, używają stali – a to właśnie składniki, które w minionych miesiącach podrożały. Nie bez znaczenia są rosnące koszty pracownicze. Potwierdzili to także uczestnicy naszej cyklicznej sondy, którzy korekty cen już wprowadzili albo mają taki zamiar. Z tematyką inflacji i podwyżek związany jest także tekst dra Michała Ruszkowskiego „Inflacja ma wielkie oczy”, w którym przybliżył rodzaje inflacji. „Skąd wziąć pracownika” to z kolei tekst poświęcony sytuacji na rynku pracowniczym oraz możliwości zatrudnienia pracowników spoza naszego kraju w oparciu o tzw. uproszczoną procedurę.
W numerze znajdziemy również omówienie „Bilansu kopalin za 2020 r.”. Elżbieta Tołkanowicz szczegółowo przedstawiła w nim nasze rodzime zasoby skał oraz zmiany ilościowe, jakie w nich zaszły na przestrzeni minionych lata.
Na łamach październikowego numeru znalazło się także kilka wywiadów. M. Ruszkowski kontynuuje rozmowę z Januszem Piechocińskim, prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja, dotyczącą problematyki związanej z rosnącymi cenami frachtu. Albert Bielak, właściciel firmy Alkam, zaprezentował inwestycje przeprowadzone w jego firmie. Mamy też wywiad z Martą Szydłowską, dyrektor targów Stone, która przybliżyła aktualną sytuację związaną z przygotowaniami do tegorocznych targów Stone. W 126. numerze mamy coś dla miłośników historii. Marcin Kaczorowski opisał i okrasił fotografiami największy zakład kamieniarski byłego ZSRR. Natomiast tekst „Rzymskie kamieniarstwo w najlepszym wydaniu” to prezentacja prac związanych z rekonstrukcją starożytnej willi z Efezu.
Na stronach działu poświęconego Technologiom znajdziemy drugą część tekstu Macieja Rokiela poświęconego zagadnieniom tarasów wentylowanych. Na kolejnych stronach tego działu publikujemy tekst z radami dotyczącymi strategii marketingowych. Swoje producenckie oferty prezentują natomiast firmy: Mekanika i Diresco.
W kolejnej „kamiennej” pracy magisterskiej Katarzyna Piczyńska zaprezentowała temat „Kamiennych rzeźb i architektury cmentarnej”. Z kolei prof. Marek Lorenc zabrał nas na wycieczkę do ruin starożytnego miasta Castulo w Andaluzji.
W październikowym NK oczywiście nie zabrakło cyklicznego felietonu. Tym razem Sławomir Mazurek tłumaczy, że coś może być albo zdrowe albo smaczne.....

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 20 dostępna tutaj