Nowy Kamieniarz 125

Czwartek, 2 września 2021 Nowy Kamieniarz 125

Tarasy wentylowane to dosyć specyficzne rozwiązanie pozwalające wykonać tarasy czy balkony z pustką powietrzną pod warstwa użytkową. temu tematowi poświęcony jest tekst Macieja Rokiela „Tarasy wentylowane cz. I”. To potężna dawka bardzo specjalistycznej wiedzy niezbędnej, każdemu fachowcowi, podejmującemu w swojej pracy ten temat.

W numerze także temat towarzyszący nam od wielu miesięcy czyli horrendalnie wysokie stawki za transport kontenerów, głównie z Chin do Europy („Kontenery cenne jak złoto”). Ceny wciąż rosną, co oznacza, że import kamienia z tego kierunku (przy obecnych stawkach) jest już nieopłacalny. Na temat cen frachtu i transportu kontenerowego wypowiada się także Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja w wywiadzie dr Michała Ruszkowskiego.

We wrześniowym numerze Nowego Kamieniarza prezentujemy też przegląd najpopularniejszych, zdaniem producentów, centr obróbczych oraz wybranych systemów pomiarowych. Na stronach działu poświęconego Technologiom znajdziemy także tekst z radami dotyczącymi wyboru fotokryształów montowanych na tablicach nagrobnych oraz oferty producentów: Mekaniki, Metamaru i Diresco.

W numerze także wywiady z ludźmi z branży. Tomasz Żółkiewicz i Krzysztof Piaseczny przybliżyli nam firmę Tempus Polska obchodzącą w tym roku jubileusz 20-lecia działalności. Tekst „Kiedy innowacja oznacza zrównoważony rozwój” poświęcony jest z kolei włoskiej firmie Marmo Corradini, która wprowadziła u siebie Certyfikat Si Rating.

Na łamach także tekst związany z tematyką firm rodzinnych. Agnieszka Krysik pisze w nim m.in. o definicji firmy rodzinne i wielu aspektach jej działania. Dr M. Ruszkowski przyjrzał się natomiast sposobom zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Natomiast „Dawny kamieniołom serpentynitu w Szklarach” to kolejne „kamienna” praca magisterska, tym razem E. Gabała zaprezentowała projekt rewitalizacji tego kamieniołomu . Z kolei prof. M. Lorenc zabrał nas na wycieczkę do Kornwalii, konkretnie na przylądek Lizard, który w języku staro-kornijskim oznaczał twierdze lub fortecę.

W najnowszym NK nie mogło zabraknąć naszego cyklicznego felietonu. Tym razem S. Mazurek próbuje znaleźć podobieństwa w pracy architekta i... kulinarnego mistrza.

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 19 dostępna tutaj