Zmuszą Indie do zniesienia ograniczeń importowych?
Unia Europejska wystąpiła do Światowej Organizacji Handlu (WTO) ze skargą na indyjskie przepisy celne dotyczące importu kamienia naturalnego.
W chwili obecnej indyjskie przepisy celne wyznaczają roczny kontyngent importu kamienia na poziomie 600 tys. ton i ustanawiają cenę minimalną na około 325 dolarów za tonę. Zdaniem Komisji Europejskiej, do której z prośbą o pomoc zwrócili się przedstawiciele branży kamieniarskiej, takie ograniczenia uderzają nie tylko w eksporterów, ale także klientów w Indiach, którzy mają dostęp do mniejszej oferty i po wyższych cenach.
Rząd indyjski broni się, powołując na artykuł XX Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), który pozwala na ograniczenie handlu nieodnawialnymi surowcami naturalnymi. Zdaniem władz indyjskich obróbka marmuru itp. jest szkodliwa dla środowiska. Zdaniem KE Indie stosują w tej sprawie podwójne standardy i żąda przedstawienia przepisów ochrony środowiska dotyczących obróbki kamienia na terenie Indii.
Sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu i była poruszana zarówno w Komitecie Licencjonowania Importu WTO jak i europejsko-indyjskiej podkomisji ds. handlu. Mimo oficjalnych zastrzeżeń KE, przesłanych rządowi indyjskiemu za pośrednictwem WTO z końcem 2013 r., sprawa nie doczekała się do tej pory wyjaśnienia. Jak mówił serwisowi „The Dollar Business” przedstawiciel KE, Unia będzie domagała się wyjaśnień zarówno na forum WTO, jak i w rozmowach bilateralnych.
(ZAP, 29.1.2015 r., 13:45)