XXVI walny zjazd Polskiego Związku Kamieniarstwa

Wtorek, 22 czerwca 2021 XXVI walny zjazd Polskiego Związku Kamieniarstwa
W dniach 11-13 czerwca, z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa, w Turznie koło Torunia odbył się XXVI Walny Zjazd Polskiego Związku Kamieniarstwa.
Z uwagi na to, że czerwcowy zjazd miał charakter sprawozdawczy, pierwszego dnia zarząd przedstawił około 80 członkom przybyłym do Turzna podsumowanie działań Związku w minionym roku.
– Najważniejsze, że zjazd się wreszcie odbył, bo był przecież planowany dużo wcześniej, a na kilka tygodni przed wyznaczoną datą nadal nie było na 100% wiadomo, czy się odbędzie. Bardzo cieszy frekwencja. Przybyło około 80 osób, co niezbicie świadczy o tym, że spotkanie było wyczekiwane. Nieco żartobliwie mogę powiedzieć, że w naszym sprawozdaniu przedstawiliśmy nasze przygotowania do kilku imprez m.in. targów, które z powodu pandemicznych obostrzeń de facto się nie odbyły – mówi Krzysztof Skolak, prezes PZK. 
Podczas obrad członkowie głosowali m.in. nad absolutorium Zarządu i Komisji Rewizyjnej za wykonanie zadań w ubiegłym roku. W obu przypadkach zostało ono udzielone.
Kolejnym, tradycyjnym już, punktem każdego zjazdu są prelekcje i pokazy firm prezentujących kamieniarzom swoją ofertę. W Turznie dodatkowo pojawili się goście z Portugalii – przedstawiciel portugalskiej federacji kamieniarskiej ASIMAGRA oraz ambasady tego kraju w Polsce. Uczestnicy zjazdu wysłuchali prelekcji poświęconej zasobom skalnym Portugalii i zapoznali się z projektem „Made in Portugal” promującym m.in. naturalne wyroby, w tym oczywiście kamień z tego kraju. Przedstawiciel portugalskiego związku przedstawił oczywiście także profil działania ich federacji oraz, naturalnie, zaprosił do współpracy polskie firmy.
Kolejnymi prelegentami byli partnerzy zjazdu, tym razem firmy: Omnistone i Fila. Federico Corsi właściciel Omnistone, wprowadził zgromadzonych w bardzo bogatą tematykę słynnych marmurów karraryjskich, a Fabio Volpato z firmy Fila zaprezentował produkty tej marki oczywiście służące zabezpieczaniu i pielęgnacji kamieni naturalnych. Dzień zakończyła uroczysta kolacja w Hotelu Pałac Romantyczny. Miłym przerywnikiem zjazdu były jazdy próbne Mercedesami, które przygotował jeden z lokalnych dealerów tej marki.
Drugiego dnia uczestnicy udali się autokarem do Torunia. Podczas zwiedzania miasta przedstawiono im przykłady zastosowanych tam rozwiązań kamieniarskich. W programie była m.in. wizyta w kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Uczestników zjazdu oprowadzał, zdradzając tajniki kilkuletniej budowy, Michał Ziołowicz, właściciel firmy EKAM z Kielc, będącej jednym z głównych wykonawców prac kamieniarskich. Kolejnym punktem dnia była wizyta na toruńskiej Starówce z przewodnikiem. Po turystycznych atrakcjach uczestnicy zjazdu udali się do salonu firmy KLINK, dystrybutora płytek z kamienia naturalnego, gdzie czekał na nich poczęstunek. Wycieczka zakończyła się rejsem statkiem „Wanda” po Wiśle. Dzień zwieńczyła kolacja grillowa przygotowana w przypałacowym parku. W niedzielę uczestnicy rozjechali się do domów.