Targi Stone 2023
Targi STONE 2023 i I Kongres Branży Kamieniarskiej
W dniach 22-24 listopada Poznań stanie się stolicą branży kamieniarskiej. W tych dniach na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich odbędą się targi STONE.
W tym roku w Targach STONE udział weźmie ponad 100 firm z Polski oraz Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Portugalii, Włoch, ale także z odległych Chin, Indii czy RPA. Warto podkreślić, że ponad 50% wystawców to firmy zagraniczne. W trzech pawilonach będzie można zobaczyć ekspozycję surowych kamieni, ich półproduktów oraz gotowych wyrobów, a także zapoznać się z aktualną ofertą producentów narzędzi i maszyn związanych z branżą kamieniarską.
Tegoroczna edycja Targów STONE będzie wyjątkowym wydarzeniem, które ma na celu szerzenie edukacji w branży kamieniarskiej oraz promocję kamienia. Centralnym punktem programu jest Kongres Branży Kamieniarskiej, który odbędzie się 22 listopada w Alei Lipowej. Wydarzenie to ma na celu podkreślenie nie tylko bogactwa i piękna kamienia, ale również jego znaczenia w architekturze.
Bogaty program
W programie Kongresu znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Jego pierwsza część będzie poświęcona zagadnieniom natury geologicznej. W gronie prelegentów pojawią się między innymi takie osoby jak: prof. dr hab. Andrzej Solecki z Instytutu Geologii UW, prof. dr hab. Błażej Berkowski z Instytutu Geologii UAM czy dr hab. Małgorzata Szczepaniak, prof. UAM.
Podczas całej imprezy targowej będzie nam towarzyszyła wystawa polskich kamieni w postaci brył, które będą umieszczone w Alei Lipowej, a po zakończeniu targów zostaną one przewiezione na teren poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jako eksponaty do tamtejszego lapidarium.
Po przerwie lunchowej zaplanowana jest część projektowo - wykonawcza.
Profesor nadzwyczajny UAP, dr hab. inż. arch. Stanisław Sipiński przedstawi temat "Kamień - inspiracja architekta". Z kolei w debacie "Od projektowania do praktyki - przyszłość kamienia" wezmą udział prof. Sipiński, Krzysztof Miruć, popularny architekt, prowadzący programy telewizyjne „Zgłoś remont” i „Weekendowa Metamorfoza” oraz przedstawiciele branży.
Kolejnym tematem, który pojawi się w programie Kongresu będzie technologia konserwacji i renowacji kamienia, o której opowie mgr Jacek Olesiak, product manager ds. renowacji budowli i konserwacji zabytków z firmy Remmers Polska. Kongres zamknie wykład prof. dr hab. Henryka Mruka pełen zagadnień merytorycznych i fantastycznego dowcipu na temat bycia liderem.
Panel o bezpieczeństwie
Z kolei 23 listopada odwiedzający targi będą mogli wziąć udział w panelu poświęconym Bezpieczeństwu i Higienie Pracy (BHP) w branży kamieniarskiej. W obliczu nowych przepisów i regulacji oraz zagrożeń związanych z tą branżą, panel ten skupi się na kluczowych aspektach, takich jak zapylenie oraz stosowanie środków ochrony indywidualnej, takich jak półmaski. Partnerami tego wydarzenia są firma Oxyline Sp. z o.o. oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy, który prowadzi kampanię społeczną "Chroń siebie i innych – noś półmaskę." Ta kampania ma na celu promowanie wiedzy na temat ochrony dróg oddechowych przy użyciu półmasek filtrujących, które są niezastąpione w miejscach, gdzie występują szkodliwe aerozole, takie jak pyły, dymy czy mgły.
W gronie prelegentów panelu wystąpią: Oliwia Owczarek z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, która w formie warsztatów przedstawi podstawowe informacje nt. półmasek filtrujących oraz zasady doboru odpowiedniej klasy ochrony półmaski do zagrożenia, a także Tomasza Morzyszka, dyrektor ds. rozwoju produktu w Oxyline, który w prezentacji „Zdrowie i życie chronimy należycie - OXYLINE profesjonalna ochrona dróg oddechowych” omówi zagadnienia z takich obszarów jak: ochrona dróg oddechowych, rozwiązania z zakresu oddechu, stosowanie półmasek wielokrotnego użytku z filtrami przeciwpyłowymi, rodzaje i różnice filtrów przeciwpyłowych czy system z wymuszonym obiegiem powietrza. Dodatkowo firma Oxyline będzie miała swoje stoisku na targach prezentujące środki ochrony indywidualnej takie jak maski, okulary czy rękawice ochronne.
Promocja zawodu
Podczas tegorocznej edycji targi STONE wraz z Polskim Związkiem Kamieniarstwa w interaktywny sposób promować będą zawód kamieniarz. W ramach strefy promocji zawodu kamieniarza, przez wszystkie dni targów, pod okiem artystów i profesjonalistów z branży kamieniarskiej, odbędą się warsztaty z ręcznej obróbki kamienia, które mają na celu zachęcenie uczniów szkół zawodowych, jak również wszystkich pasjonatów branży kamieniarskiej, do poznania tajników technik obróbki i konserwacji kamienia.
Nie zabraknie także akcentu ze świata sztuki w postaci wystawy i warsztatów mozaiki prowadzonych przez artystę Lubosza Karwata. Choć warsztaty są kierowane głównie do uczniów szkół zawodowych, każdy, kto jest zainteresowany może wziąć w nich udział. Celem tej inicjatywy jest szerzenie promocji zawodu kamieniarza oraz zachęcanie młodych do pasji związanej z kamieniem.
Jednocześnie na stoisku Polskiego Związku Kamieniarstwa będzie można zapoznać się z tematem związanym z podnoszeniem kwalifikacji, w tym z ofertą kursów i egzaminów w zawodzie kamieniarz i brukarz. Z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów z Kamienia ponownie zorganizuje na stoisku STREFĘ PORAD RZECZOZNAWCÓW – miejsce, w którym profesjonaliści i praktycy podzielą się wiedzą z zakresu zastosowania kamienia naturalnego w budownictwie i kamieniarstwie, ocen projektów, produktów z kamienia czy robót kamieniarskich. Nie zabraknie też rozmów o współczesnych wyzwaniach komunikacyjnych w branży kamieniarskiej. Spotkanie pt. „Social media c.d.” to kontynuacja tematu „Kamieniarstwo w 21 wieku w perspektywie social media”, a poprowadzi je Tomasz Kos z #marmorstone.
Więcej informacji o wydarzeniu: targistone.pl.