Szkło spotyka granit

Wtorek, 21 stycznia 2014 Szkło spotyka granit
Rozwija się współpraca transgraniczna między Piechowicami koło Jeleniej Góry i Demitz-Thumitz koło Budziszyna – informuje niemiecki magazyn „Naturstein”/
Demitz-Tumnitz to niewielka miejscowość w niemieckiej części Łużyc znana z wydobycia biało-czarnych granodiorytów. W materiałach promocyjnych używane jest czasem określenie Granitowa Wieś. Piechowice u stóp Karkonoszy znane są zaś z produkcji dekoracyjnego szkła (reklamują się hasłem Świat Kryształu), wytwarzanego ręcznie w hucie Julia. 
Obie miejscowości połączyła w 2011 r, współpraca transgraniczna, w wyniku której powstał szlak turystyczny (w tym rowerowy) „Drogi do szkła i granitu” prezentujący historię, rzemiosło i bogactwa naturalne ziem leżących od Karkonoszy po Pogórze Łużyckie. Rozpoczyna się on w wystrojonym granitem Szklanym Ogrodzie w Piechowicach, wiedzie przez Szklarską Porębę, Świeradów Zdrój, Mirsk, Leśną, Zabłudów, Ostritz, Bernstadt, Herrnhut, Löbau,  okolice Budziszyna i kończy w skansenie kamieniarskim w Demitz-Tumnitz, który otwarto we wrześniu 2013 r.
Nowym elementem współpracy obu miejscowości będą coroczne spotkania mieszkańców podczas lokalnych wydarzeń związanych z tradycyjnym rzemiosłem – Kryształowego Weekendu w Piechowicach (na przełomie czerwca i lipca) i Dnia Otwartego Granitowej Wioski w Demitz-Tumnitz we wrześniu. Obie strony, we współpracy z koordynującym działania Centrum Edukacji Geologicznej z Freibergu, mają także wzmocnić działania promocyjne związane ze stroną internetową projektu www.glas-trifft-granit.de.  (ZAP)
Fot. archiwum gminy Demitz-Thumitz