Projektowanie w Kamieniu

PwK jest projektem edukacyjnym stworzonym przez redakcję Nowego Kamieniarza. Naszą misją jest popularyzacja kamienia naturalnego. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem jest ropzoczęcie od architektów, projektantów i ludzi zajmujących się wzornictwem. I połączyć to z "pracą u podstaw" oraz "niesieniem kaganka oświaty". Dlatego stworzyliśmy projekt edukacyjny kierowany do studentów uczelni artystycznych. A dokładnie kierunków takich, jak architektura, wzornictwo, design, projektowanie, itp.

 

Pierwsza edycja Projektowania w Kamieniu odbyła się w 2010 roku. Studenci kilku polskich uczelni wzięli udział w cyklu wykładów oraz warsztatów prezentujących im kamień naturalny oraz możliwości i ograniczenia w pracy z nim. Kolejnym etapem było stworzenie przez projektów bazujących na wykorzystaniu tego surowca. Ostatnim etapem było wyłonienie najlepszych prac oraz wykonanie ich prototypów przez zakłady kamieniarskie.

W ten sposób, w trakcie kolejnych edycji PwK kolejne rzesze studentów poznawały kamień naturalny oraz trudną sztukę kamieniarstwa. Ich projekty były prezentowane przez redakcję Nowego Kamieniarza na targach branży kamieniarskiej w Polsce i zagranicą.

 

Kolejna edycja Projektowania w Kamieniu rozpoczyna się serią wykładów w dniu 29 października 2015 roku. Będą one prowadzone przez przedstawicieli naszej redakcji oraz branży kamieniarskiej. Ich cel jest prosty - wprowadzić studentów w fascynujący świat kamienia naturalnego. A także przekazać im podstawową wiedzę na temat możliwości jego wykorzystania oraz obróbki.

A już 5 listopada zabierzemy uczestników Projektowania w Kamieniu na wycieczkę po zakładach i hurtowniach kamieniarskich. Nie ma przecież lepszej formy poznawania kamienia niż dotknięcie go dłonią, podpatrzenie procesu jego obróbki. I rozmowa z doświadczonymi kamieniarzami działającymi na rynku od wielu lat.

 

------------------------------

10.11.2015

9. listopada grupa 15 studentów School of Form, uczestników czwartej edycji Projektowania w Kamieniu odwiedziła zakład kamieniarski Carrara w Poznaniu.

Był to kolejny etap zapoznawania młodych projektantów w tajnikami pracy z kamieniem. Studenci kierunków Home Decor (projektowanie wnętrz) i Industrial Design (projektowanie przemysłowe) zostali zaproszeni przez jeden z największych i najciekawszych zakładów kamieniarskich w okolicach Poznania - firmę Carrara. Grupę profesjonalne i z należytą uwagą przyjęła i oprowadziła po zakładzie Klaudia Henicz, dyrektor Carrary, która zapoznała wszystkich z zagadnieniami związanymi z różnorodnością kamienia i procesów, jakim może zostać poddany. Odwiedziny pozwoliły studentom zapoznać się z mnogością materiałów, podejrzeć profesjonalistów podczas pracy, zobaczyć kamień podczas obróbki maszynowej - cięcia, obróbki powierzchni, łączenia, programowania na maszynach CNC.

Pobyt w zakładzie wzbudził duże zainteresowanie wśród projektantów, którzy dociekali szczegółów kwestii związanych z kamieniem, maszynami i funkcjonowaniem firmy. Nowe doświadczenie było kolejnym, niezwykle istotnym krokiem do poznania materiału, który stanie się obiektem ich projektowych zamierzeń.

 

Serdecznie dziękujemy firmie Carrara za profesjonalne i ciepłe przyjęcie i opiekę nad uczestnikami programu.

 

 

-----------------------------

 

16.11.2015

 

Już za dwa dni ruszają poznańskie targi kamieniarskie Stone. Jednym z wydarzeń w targowym kalendarzu są spotkania zatytułowane Warsztaty Młodego Projektanta, organizowane w ramach czwartej edycji Projektowania w Kamieniu. Będzie to doskonała okazja, aby zapoznać się z ideą programu, obejrzeć projekty zrealizowane podczas minionych edycji, posłuchać wykładów zaangażowanych w PwK profesjonalistów oraz oczywiście podejrzeć uczestników podczas pracy nad projektami.

 

Już w środę, 18. listopada w godzinach od 12.00 do 17.00 rozpocznie się część wykładowa, w której jako prelegenci wystąpią Peter Becker, Jarosław Kosek i Sławomir Mazurek. Druga część wykładów odbędzie się w czwartek, 19. listopada w godzinach 10.00-13.00. Oba spotkania będą miały miejsce w sali konferencyjnej w pawilonie 8A.

Natomiast na projektową część Warsztatów Młodego Projektanta zapraszamy na stoisko 43 w pawilonie 8A w czwartek od godziny 13.00 do 17.00 i w piątek, 20. listopada od 10.00 do 17.00. Będzie to szansa na spotkanie i “podejrzenie” podczas twórczej pracy uczestników programu. W zaaranżowanej na stoisku pracowni projektanci otrzymają przyrządy do rysowania, kreślenia i tworzenia modeli przestrzennych, by samodzielnie lub w niewielkich grupach zaprojektować wyroby z kamienia. W procesie tym będą mogli korzystać z wiedzy technicznej osób zaangażowanych w projekt oraz przedstawicieli firm obecnych na targach. Będzie to również okazja do zużytkowania informacji zdobytych dotychczas, m. in. podczas wykładów czy wycieczki do zakładu kamieniarskiego. Efekt prac oceni jury, które według ścisłych kryteriów wybierze najlepsze z nich.

Wejście na wszystkie wymienione wydarzenia jest bezpłatne (w ramach biletu na targi).

 

--------------------------------

26.11.2015

 

Kolejny etap rywalizacji w czwartej edycji Projektowania w Kamieniu odbył się podczas tegorocznych targów STONE. Wydarzenie to jest zawsze częścią projektu, ponieważ targi są unikalną okazją dla uczestników na zapoznanie się z przekrojem branży kamieniarskiej - rodzimej i zagranicznej.

 

To wydarzenie dało możliwość zdobycia kolejnej porcji bezcennej wiedzy zarówno w dziedzinie surowca, jak i technologii i maszyn do jego obróbki. "Spacery z przewodnikiem" po stoiskach oraz wykłady zaproszonych prelegentów - Jaro Koska, laureata minionych edycji, Petera Beckera ze StoneIdeas.com i Sławomira Mazurka, specjalisty w zakresie wykorzystania kamienia, stały się świetnym wstępem pobudzającym wyobraźnię przed opracowaniem projektów w zaaranżowanej na teranie targów pracowni.

 

Po wielogodzinnej wytężonej pracy, podczas której uczestnicy mogli liczyć na konsultacje z profesjonalistami, odbyło się posiedzenie jury. Poziom projektów zachwycił, więc wybór prac do kolejnego etapu okazał się niezwykle trudny. Po przedłużających się obradach wyłoniono siedem prac konkursowych oraz jedną poza konkursem. Wszystkie zostaną poddane weryfikacji i kolejnej selekcji.

 

Do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczestnicy:

Sara Boś - Puzzle

Kamila Kantek - Kwietniki

Andrzej Paśnienski - Moździerz

Agnieszka Węglińska - Lustro chowane 

Ola Łukaszewska - Naczynie do pracy na gorąco 

Magdalena Mojsiejuk - Naczynie do kiszenia

Łukasz Ziemba - Nagłaśniacz

Oraz Dorota Paruch - Tłuczek/Stół z blatem z oflatu - poza konkursem

 

 

 

 

----------------------------