Poznaj geologię okolic Krakowa
Przy wejściu do Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach koło Krakowa otwarto geoturystyczną ścieżkę dydaktyczną "Dolina Jaskiniowa", której ważnym elementem jest lapidarium lokalnych skał.
Na 12-kilometrowej pętli znajdują się m.in. Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach, wywierzysko - źródła Będkówki, wodospad Szum 4, skała Sokolica - stanowisko wykopaliskowe i ruiny średniowiecznego grodu, Wąwóz Przecówki z leśną ścieżką i stanowiskiem edukacyjnym i Jaskinia Dziewicza.
W lapidarium przy Jaskini Nietoperzowej, swoistym muzeum geologicznym na wolnym powietrzu, znajdują się głazy reprezentujące najważniejsze skały występujące w okolicach Krakowa. Ułożone zostały one w kształcie amonita, od najstarszej do najmłodszej. Wśród nich są m.in. wapienie z Czatkowic, Paczółtowic (Różanka Paczółtowicka), Dębnika czy porfir z Zalasu. Fragmenty skał zostały spolerowane, aby lepiej pokazać kolorystykę kamienia. W innych odsłonięto skamieniałości, m.in. amonity.
Więcej informacji na stronie internetowej Jaskiniowej Doliny i na łamach "Dziennika Polskiego".
Projekt ścieżki edukacyjnej historyczno-przyrodniczej "Jaskiniowa Dolina" to pomysł gospodarzy terenu Zygmunta i Piotra Ferdków oraz Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Ścieżka powstała przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" i Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz dzięki współpracy z Kopalnią Wapienia Czatkowice.
Gmina Jerzmanowice-Przeginia położona jest około 20 km na północny-zachód od Centrum Krakowa. Leży na skraju Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego.
(ZAP, 12-12-2014 r.; 14:15)