Pobiegli w Strzegomskiej Dwunastce

Czwartek, 20 czerwca 2024 Pobiegli w Strzegomskiej Dwunastce

Anna Juszczyk i Bartosz Paradowski zostali Mistrzami Polski Branży Kamieniarskiej w biegu na dystansie 12 km. Tradycyjnie rywalizacja biegaczek i biegaczy branży kamieniarskiej odbywała się podczas Święta Granitu Strzegomskiego.
Na drugim stopniu podium wśród pań stanęła Wiola Majewska, a na trzecim miejscu uplasowała się Beata Kopaczyńska. W kategorii mężczyzn drugą lokatę zajął Robert Franczyk , a na trzecim stopniu podium stanął Mirosław Hołubek
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Strzegomska Dwunastka, a bieg został dofinansowany ze środków budżetowych gminy Strzegom.
Tego dnia w biegu głównym Strzegomskiej Dwunastki tryumfowała Emilia Romanowicz przed Izą Jagielską i Joanną Nowacką. Wśród mężczyzn dystans 12 km najszybciej pokonali: Jan Kaczor, przed Rafałem Bardzińskim i Pavlem Brydlem. Ogółnie na starcie wszystkich biegów stanęło około 350 biegaczy.
Od 2016 roku medale, które otrzymują biegacze startujący w Strzegomskiej Dwunastce mają granitowy akcent, który wkomponowywany jest w nie przez działającą w tym mieście Granitową Galerię, tak na marginesie obchodzącą w tym roku swoje 10-lecie istnienia. Nie inaczej było w tym roku.
Tradycyjnie podczas Święta Granitu Strzegomskiego aktywnie uczestniczyły firmy kamieniarskie z tego miasta. Na rynku była też zorganizowana strefa rzeźby. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w warsztatach obróbki ręcznej kamienia, pod kierunkiem rzeźbiarzy zrzeszonych w Polskim Związku Kamieniarstwa i przy udziale, uczniów z Techniku Górnictwa Odkrywkowego. (o-red)
W niedzielę miłośnicy pięknych skał i minerałów mogli zwiedzać Strzegomską Giełdę Minerałów, która w tym roku odbyła się już po raz 38. Wystawcy na dziedzińcu CAS „Karmel” prezentowali swoje unikalne kolekcje – od topazów po agaty.