Pałac Kultury i Nauki odzyskuje blask
Trwają prace związane z czyszczeniem Tarasu Widokowego na 30. piętrze Pałącu Kultury i Nauki. Przywracanie blasku kamiennym powierzchniom obiektu odbywa się metodą hydrodynamiczną. Dzięki tym zabiegom elewacja z powrotem nabiera swojego oryginalnego, kremowym koloru. Pod uderzeniami gorącej pary znikają też szpecące graffiti. Ekipa budowlana uzupełnia także liczne ubytki w kamiennych okładzinach. Wymieniane są też blaszane parapety, które zastępują nowymi wykonanymi z piaskowca. Wyremontowano już również sufit.
Restauracja tarasu jest swego rodzaju testem przed kolejnymi decyzjami w sprawie ewentualnych dalszych etapów odnowienia całego obiektu (chodzi m.in. o próbę określenia ceny). Od oddania PKiN do użytku 21.VII.1955 r. nie był on bowiem ani razu kompleksowo czyszczony.
Mycie elewacji odbywa się z wykorzystaniem metody hydrodynamicznej, z użyciem gorącej pary. Natomiast do dokładniejszego czyszczenia zastosowano metodę, w której wykorzystywana jest mgła wodna ze ścierniwem. Prace wykonywane są etapowo, dzięki czemu taras dostępny będzie dla turystów przez cały okres trwania remontu.
Koszt prac remontowych to ok. 680 tysięcy złotych, a wykonawcą jest wyłonione w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest krakowska spółka Renovatorium. Planowany termin zakończenia renowacji to połowa września br.
Fot. PKiN