Odnawiają sanktuarium w Sulisławicach
Sanktuarium w Sulisławicach koło Łoniowa na Sandomierszczyźnie tworzą dwa kościoły – stary, z późnoromańskimi detalami z XII w. i neogotycki z XIX w., w którym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej Sulisławską.
Od 2009 r. trwa renowacja sanktuarium, które w 2010 r. obchodziło swoje 400-lecie. W pierwszej kolejności przeprowadzono prace konserwacyjne w nowym kościele, podczas których oczyszczono wykonane z kamienia mury kościoła. Projekt współfinansowany z funduszy europejskich, o łącznej wartości blisko 6 mln zł, zrealizowały firmy Zakład Kamieniarski Furmanek z Daleszyc i Konserwacja Zabytków Piotr Konczarek z Krakowa.
W październiku firma Furmanek Renewal rozpoczęła druga fazę remontu, w której oczyszczona zostanie elewacja i odtworzone kamienne elementy portalu starego kościoła, a spoiny cementowe zostaną zastąpione historyczną zaprawą. Remont i renowacja obejmą również wykonane z kamienia smerdyńskiego (wielobarwnych dolomitów wydobywanych w Smerdynie, na zachód od Sulisławic) mury sanktuarium, dzwonnica i wiata drewniana zwana Sobotą.
Termin zakończenia prac planowany jest na maj 2014 r. (ZAP)