Niemcy wprowadzają płacę minimalną
Po raz pierwszy w historii niemieckiego kamieniarstwa płaca minimalna została uregulowana na poziomie federalnym.
Płaca minimalna w kamieniarstwie i rzeźbiarstwie dotyczyć będzie wszystkich wykonujących prace kamieniarskie na terenie Republiki Federalnej Niemiec. O jej wprowadzenie zabiegał grupujący około 2000 firm związek niemieckich kamieniarzy (Bundesverband Deutscher Steinmetze, BIV).
Zaproponowane przez federalną minister pracy Urszulę von der Leyen rozwiązanie zostało zaakceptowane przez posłów Bundestagu na ostatnim posiedzeniu przed wyborami, które odbyły się 22 września br. Rozporządzenie wprowadzające płacę minimalną w kamieniarstwie weszło w życie 1 października br. I tak na terenie Berlina i dawnych Niemiec Zachodnich płaca minimalna wynosi 11 euro za godzinę, a od 1 maja 2014 r. – 11,25 euro. Na terenie dawnego NRD będzie niższa i wynosi odpowiednio 10,13 i 10,66 euro.
Stawki te są wyraźnie niższe od najniższych płaconych pracownikom niemieckich firm kamieniarskich. Według naszego źródła – Petera Beckera prowadzącego serwis Stone-ideas.com – płaca minimalna nie dotyczy wyłącznie pracowników niemieckich filii zagranicznych przedsiębiorstw oraz pracowników tymczasowych i sezonowych, ale wszystkich oddelegowanych do pracy na terytorium RFN. Ma to zapobiec zaniżaniu ceny usług kamieniarskich, np. podczas przetargów na montaż elementów kamiennych Forum Humboldtów, czyli odbudowywanego obecnie dawnego zamku cesarskiego w Berlinie.
Płaca minimalna w Niemczech jest ustalana federalnie bardzo rzadko i w odróżnieniu od polskiego systemu prawnego nie dotyczy całej gospodarki, ale wybranych branż (dla każdej z nich ustalona jest inna stawka). Dobrym zwyczajem na terenie Niemiec (oraz Austrii i krajów skandynawskich) jest ustalanie płacy minimalnej w przedsiębiorstwach w wyniku porozumienia zawieranego między przedstawicielami pracodawców a pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe. (ZAP)