III Letnia Szkoła Projektowania w Kamieniu
14 przyszłych architektów i architektów krajobrazu wzięło udział warsztatach zorganizowanych 20-24 września w Strzegomiu.
To już trzecie takie wydarzenie zorganizowane przez Fundację Bazalt, zakład kamieniarski Granex i Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczestnicy III Szkoły przyjechali z ośrodków akademickich Olsztyna, Lublina, Warszawy, Wrocławia oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu.
Podczas tegorocznego warsztatu 14 uczestników stworzyło pięć projektów, w których głównym materiałem był kamień. Prace dotyczyły m.in. fontanny i parkingu przy domu jednorodzinnym, przyklasztornego ołtarza polowego, ławki i tablicy przy ścieżce edukacyjnej. Nad działaniami studentów pieczę sprawowali doświadczeni architekci i kamieniarze. Wiedzą merytoryczną projekt wsparł prof. Marek Lorenc z Instytutu Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu, wygłaszając wykład: „Kamienie dolnośląskie – ich pozyskiwanie, obróbka i zastosowanie”. Podczas trwania Szkoły uczestnicy odwiedzili takie miejsca, jak: kamieniołom Barcz, gdzie poznali techniki wydobywania granitu, nieczynny kamieniołom Bazalt oraz zakład kamieniarski Granex. Jednym z głównych założeń Szkoły Projektowania w Kamieniu jest zbliżenie uczestników do materiału, który w przyszłości będą wykorzystywać w projektach. Podczas wizyty w zakładzie kamieniarskim każdy z nich wziął udział w procesach obróbki kamienia. Za pomocą młota i odbijaka młodzi architekci starali się nadać formę blokom granitu i wapienia.
Za pracę warsztatową odpowiedzialne były absolwentki pierwszej edycji: Julia Jankowska oraz Katarzyna Zych-Głuszyńska, a konsultacje architektoniczne przeprowadziła Justyna Zygmunt-Rubaszek. Do tej pory w Szkołach wzięło udział ponad 45 osób z całej Polski.
Dawid Gudel