Granitowe biennale w Strzegomiu

Czwartek, 19 sierpnia 2021 Granitowe biennale w Strzegomiu
1 sierpnia br. zakończyło się Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie. Zwieńczeniem tego wydarzenia była konferencja naukowa w Strzegomskim Centrum Kultury oraz otwarcie wystawy rzeźb. 
Przed wernisażem odbyła się konferencja naukowa pt. „Kształt”. Wśród prelegentów znaleźli się profesorowie: Ewa Janus, Zbigniew Władysław Solski, Jerzy Fober, Andrzej Szarek. Konferencja była objęta patronatem prof. Wojciecha Pukocza, rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz prof. Macieja Aleksandrowicza, dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ciekawostką była możliwość śledzenia konferencji on line na profilu facebookowym Strzegomskiego Centrum Kultury. Wydarzenie odbywało się w ramach polsko-czeskiego projektu „Świat Kamienia”. 
W drugiej części wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowano 8 granitowych rzeźb, które powstały w lipcu br. na terenie strzegomskich zakładów kamieniarskich („Kamień Odrzucony” autorstwa Grzegorza Niemyjskiego (Planty Miejskie), „Taniec” Radosława Kelera (Rynek), „8” Andrzeja Kosowskiego (Planty Miejskie), „Fasada” Marcina Plichty (Rynek), „Kolumna” Marcina Nosko (Planty Miejskie), „Słonecznik” Martina Kuchara (Rynek), „Przybijanie Bloku Granitowego do Podłoża” (fot. z lewej)  Christosa Mandziosa (Planty Miejskie), „Królowa” (zdjęcie z prawej) Zbigniewa Zycha (plac św. Jana Pawła II). Wyeksponowane prace robią imponujące wrażenia i z pewnością będą cieszyć nie tylko samych mieszkańców, ale także turystów. Jak podkreślał Grzegorz Niemyjski, komisarz biennale, poziom artystyczny rzeźb jest bardzo wysoki. Różnią się one od siebie stylistycznie i warsztatowo. Są różnej wielkości i wykonano je z różnego granitu m.in. strzegomskiego, ale też zagranicznego. Obok tych rzeźb nie będzie można przejść obojętnie, będą wymagały chwili zastanowienia, refleksji i czasem kontemplacji.
Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie odbyło się w ramach projektu „Świat Kamienia”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020. 


235339096_4209206852462564_2261558426356149874_n_352y853f.jpg