Furmanek dostarczy kamień do Smoleńska
Firma z Daleszyc wygrała przetarg na dostawę kamienia na pomnik, który upamiętni ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu, do której doszło 10 kwietnia 2010 r.
Pomnik w Smoleńsku powstanie według koncepcji rzeźbiarza Andrzeja Sołygi, architekta Dariusza Śmiechowskiego i grafika Dariusza Komorka, którzy pod koniec marca 2012 r. wygrali międzynarodowy konkurs na pomnik.
Projekt zakłada budowę wysokiego na ponad dwa metry i długiego na blisko 100 m muru z czarnego kamienia. W zamyśle projektantów mur, równoległy do drogi podejścia Tu-154 do lądowania, oddziela część sacrum (teren na którym znajdowano szczątki ofiar) od profanum.
Duże „peknięcie” w murze prowadzić będzie do podestu prowadzącego do symbolicznego miejsca katastrofy – brzozy, o którą zahaczył prezydencki samolot i postawionego u jej stóp krzyża i obelisku.
Furmanek Renewal dostarczy 90 m sześc. elementów kamiennych m.in. w postaci grubych płyt o wymiarach dochodzących do 220 x 145 x 27 cm wykonanych w diabazie. Na nich wyryte zostaną imiona i nazwiska ofiar katastrofy i godło Rzeczpospolitej.
Elementy zostaną obrobione rzeźbiarsko w zakładzie w Daleszycach pod nadzorem artysty rzeźbiarza Andrzeja Sołygi – autora projektu. On też nada im ostateczny wygląd. Wszystkie mają być planowo dostarczone na wiosnę przyszłego roku.
Ten sam materiał zastosowany zostanie na kamiennej posadzce pomnika w formie płyt o wymiarach 160 x 160 x 10 cm. 100 płyt ułożonych w kwadracie 16 x 16 m pokryje relief.
W przetargu na dostawę płyt wzięły udział także WRKB-Granit z Morawy, Zakład Kamieniarski Road Memory z Grobowca na Zamojszczyźnie oraz firma Piramida z Kostrzy.
Konkurs na projekt memoriału katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i jej ofiar – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, ostatniego Prezydenta RP na Wychodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz 93 innych pasażerów i członków załogi – ogłoszony został w 2011 r. przez prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Bronislawa Komorowskiego i Federacji Rosyjskiej – Dmitrija Miedwiediewa. Organizatorem konkursu było Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a w skład jury weszli: prof. Adam Myjak (przewodniczący), prof. Grzegorz Kowalski, Marek Budzyński, Ewa Komorowska, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, Stefanie Amparo Weinmayr, Hartmut Stielow oraz Mariusz Knorowski (sekretarz).
Ze względu na charakter miejsca i projektu pomnika prace wykonawcze mają potrwać przez maksymalnie rok kalendarzowy od przekazania Polsce terenu, na którym ma on stanąć. Na razie nie wiadomo jednak kiedy to się stanie, trwają wciąż ustalenia ze stroną rosyjską. (ZAP)