Branża kamieniarska wróciła do Norymbergi

Czwartek, 30 czerwca 2022 Branża kamieniarska wróciła do Norymbergi

Po czterech latach targi branży kamieniarskiej Stone+tec w końcu ponownie odbyło się w Norymberdze. W ciągu czterech dni targowe hale odwiedziło 9.600 gości.
Podczas Stone+tec swoją ofertę z zakresu kamienia naturalnego, maszyn do obróbki kamienia, narzędzi, chemii i technologii, a także nagrobków i ozdób nagrobnych prezentowało 220 wystawców. Odwiedzający mogli  zobaczyć wiele nowinek technicznych i nowych projektów.
Patrząc w przyszłość dyrektorzy zarządzający nowego organizatora Stone+tec, AFAG Messen und Ausstellungen, Henning i Thilo Könicke (publikowaliśmy z nimi wywiad w NK 130), postrzegają tegoroczne targi jako dobrą podstawę do stabilnego ich pozycjonowania na przyszłość.
- Branża z niecierpliwością oczekiwała na tegoroczny targi. Dla nas był to pierwszy Stone+tec, który nas zmotywował i dał pewność, że będziemy mogli znacząco rozwijać się w 2024 roku. Wystawcy i zwiedzający bardzo docenili możliwość ponownego spotkania na żywo i osobistych rozmów. Po czterech dniach targów opinie są wyraźnie pozytywne, chociaż asortyment produktów nie obejmuje jeszcze pożądanego zakresu we wszystkich obszarach - mówili zarządzający targami.
Około 9600 zwiedzających pochodziło głównie z Niemiec i Austrii, ale do Norymbergi przybyli również goście z zagranicy. Na arenie międzynarodowej najliczniej reprezentowani byli goście z Włoch, Polski, a także Europy Północnej i krajów bałtyckich. Na wystawie odbyły się już wstępne rozmowy na temat wzmocnienia międzynarodowej oferty produktowej na rok 2024; duże zainteresowanie wyraziły już na przykład firmy i stowarzyszenia z Turcji i Włoch.
W ramach konkursu „Młode talenty w branży” 13 młodych kamieniarzy wykonywało rzeźby na żywo. Zwycięzcą została młoda kamieniarka Lola Zach.
- Na targach można zobaczyć wiele innowacyjnych rzeczy. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zapoznawanie się z nimi wyłącznie w Internecie. Szczególnie cenię sobie bezpośredni kontakt z dostawcami, dzięki któremu ponownie można było przedyskutować sprawy osobiście, co zostało utracone w ciągu ostatnich dwóch lat. Oczywiście w tych warunkach Targi są w tym roku nieco mniejsze, ale mamy tu świetne i innowacyjne firmy i generalnie słyszy się bardzo pozytywne opinie - mówił Markus Steininger, prezes BIV.
Po raz pierwszy podczas targów odbył się Kongres Stone+tec. Wykłady i panele dyskusyjne miały wysoki poziom merytoryczny, a program został uznany przez prawie wszystkie niemieckie izby architektów jako zaawansowane szkolenie. W trzech dniach kongresu wzięło udział około 200 uczestników.
- Kongres Stone+tec dobrze wystartował. Jak wszystko, co ma miejsce po raz pierwszy, jest miejsce na ulepszenia, ale mieliśmy bardzo wysokiej klasy prezentacje, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem - zapewniał Hermann Graser, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Kamienia Naturalnego.
Kolejną atrakcją było wręczenie Niemieckiej Nagrody Kamienia Naturalnego. Tegorocznym Laureatem została biblioteka seminarium kaznodziejskiego w klasztorze Loccum.
- Mimo, że targi były nieco mniejsze niż w poprzednich edycjach, to najważniejsi gracze do Norymbergi przyjechali. Dla Strassackera były one bardzo owocne z bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Jestem przekonany, że przeprowadzone podczas targów rozmowy będą miały swój oddźwięk w dalszych kontaktach biznesowych - mówi Łukasz Jasiński, dyrektor regionalny na rynek polski firmy Strassacker.

Przygotowania do kolejnego Stone+tec już trwają: branża ponownie spotka się w Norymberdze w dniach 19-22 czerwca, 2024 r. Więcej: www.Stone-tec.com

Fot. Strassacker

www.stone-tec.com



220722_stonetec-0496_488m691f.jpg 220722_stonetec-0555_859p887p.jpg 20220622_111549_924r445q.jpg 20220622_164249_238r967p.jpg