Święto Granitu Strzegomskiego i Strzegomska Dwunastka
Jan Kaczor z Wałbrzycha wśród panów i Izabela Wolak z Jawora wśród pań jako pierwsi dobiegli na metę tegorocznej IX edycji Strzegomskiej Dwunastki - Biegajmy razem. Jako drudzy na metę wbiegli Pavel Brydla z czeskiego Trutnova i Sonia Ruzumkiewicz ze Świdnicy. Z trzecimi czasami dobiegli Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry oraz Aleksandra Budzyńska z Wałbrzycha.
Tradycyjnie w ramach Biegu rozegrano również VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Branży Kamieniarskiej. W tej rywalizacji wśród pań zwyciężyła Anna Juszczyk, drugie miejsce zajęła Beata Kopaczyńska, a trzecia była Melania Radzikowska. Wśród panów zwyciężył Bartosz Paradowski, drugi przybiegł Grzegorz Purczyński, a na trzecim miejscu uplasował się Mirosław Hołubek.
Strzegomianie kibicowali również w Obiegu, w którym mogli uczestniczyć biegacze z Gminy Strzegom. Najszybszy okazał się Jacek Nowicki przed Łukaszem Ostrowskim i Piotrem Czubem. Wśród pań triumfowała Brygida Szymańska przed Karoliną Potoniec i Anetą Ragan.
Na mecie tradycyjnie każdy zawodnik otrzymał unikatowy medal, który w tym roku nawiązuje do jubileuszu 780. rocznicy nadania praw miejskich miastu. Projekt medalu wykonał Marcin Bernatek Yo.Design. Natomiast o granitowe elementy, nieodzowne akcenty medalu, zatroszczyła się Granitowa Galeria i firma Granex. W tym roku będą to granitowe kulki wkomponowane w medal.
W biegu głównym na starcie stawiło się ponad 200 uczestników. Tegoroczne biegi, dorośli biegali bowiem także na dystansie 6 kilometrów, a dzieci na jeszcze krótszych, odbyły się w trudnych warunkach, przy wysokiej temperaturze. Dzieci i młodzież biegali przed biegiem głównym, bez klasyfikacji i rywalizacji o miejsca, a to dlatego, że każde aktywne dziecko, które wystartowało było zwycięzcą, a na mecie otrzymało okazały medal i poczęstunek.
Strzegomska Dwunastaka odbywała się podczas Święta Granitu Strzegomskiego organizowanego w ramach unijnego projektu „Świat kamienia”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Jednym z punktów programu tegorocznego święta były warsztaty kamieniarskie w ramach projektu „Świat kamienia”, zorganizowane dla młodzieży ze Strzegomia i czeskich Horic (uczestnicy pracowali w wapieniu pińczowskim z firmy Marmur Płytki Jacka Łaty. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o kolejnej edycji „Regionalnej Giełdy Minerałów”. Natomiast pierwszego dnia święta – z okazji jubileuszu 780-lecia Strzegomia – w SCK odbyło się widowisko „Tradycja i kamień” z udziałem zespołu „Kostrzanie”.
Także w piątek podczas uroczystego spotkania z okazji jubileuszu nadania praw miejskich dla Strzegomia, Januszowi Repelowskiemu oraz Gminie Strzegom wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Kamieniarstwa Rzeczpospolitej Polskiej”