Święto Granitu Strzegomskiego
W tym roku czerwcowe świętowanie miało bardzo bogaty program. Święto rozpoczął otwarty wykład na temat narzędzi stosowanych w górnictwie skalnym. Dla mieszkańców i gości spoza Strzegomia ważniejsze jednak były atrakcje plenerowe.
Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs zorganizowany przez Fundację Bazalt i Strzegomskie Centrum Kultury przy wsparciu wielu firm i organizacji strzegomskich – „Granitowa gra”. Punkty konkursowe odwiedzały całe rodziny. „Granitowa gra” w świetny zabawowy sposób przekazała dzieciom sporą wiedzę o kamieniarstwie. Jednym z jej elementów był Kamieniobus, który zabierał uczestników zabawy do kamieniołomu Grabinexu, gdzie przewodnik opowiadał o funkcjonowaniu kopalni kamienia.
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć!
Liczne koncerty i pokazy gromadziły na strzegomskim rynku sporą widownię, która miaął dzięki temu okazję zapoznać się z ofertą i działalnością lokalnych przedsiębiorstw kamieniarskich. Ciekawe ławki i siedziska pokazała firma Piramida, a ogromny blok impali CB (którego złoże jest własnością Zenona Kiszkiela) z wypolerowanymi bokami posadowiony na ładowarce, przyciągał zarówno branżystów jak i ludzi nie związanych z z kamieniarstwem. Oglądano również pracę malarzy i rzeźbiarzy. Na stanowisku, na którym można było sprawdzić się w pracy mozaikarskiej trudno było znaleźć wolne miejsce. Na Strzegomskim rynku postawiono również „Granitowe Serce Polski”, tym razem w postaci sporej rzeźby wykonanej w firmie Litos.
Sporą atrakcją okazał się ogólnopolski bieg Strzegomska Dwunastka o Puchar Burmistrza Strzegomia, na dystansie 8 km (dla pań) i 12 km (dla panów). Poza przybyłymi zawodnikami w biegu udział wzięło wielu mieszkańców miasta. Dlatego liczna widownia gorąco dopingowała biegaczy.
Święto Granitu Strzegomskiego to także okazja do świętowania dla strzegomskich kamieniarzy. Dla nich przygotowano biesiadę górniczą, która odbyła się w piątkowy wieczór w karczmie w Wieśnicy. Zabawa była świetna. /dw/