Więcej niż targi

Wtorek, 24 września 2013 Więcej niż targi
Marmomacc & Design to nowy projekt wystawienniczy, który zastąpił znany już powszechnie Marmomacc Meets Design. Tematem pierwszej edycji jest płynny kamień. Traci on swoją tradycyjną fizyczność, jest reprezentowany przez nowe środki wyrazu. Za tą przemianą stoją projektanci poniżej 30. roku życia. Oni, wyspecjalizowani w nowych technologiach i narzędziach multimedialnych, stworzą hybrydowe prace przy użyciu niekonwencjonalnych technik i sposobów projektowania, komunikacji, grafiki, ale także architektury samej w sobie. 25-letni projektant Andrea Gross Ganiani współpracuje z firmą Chiampo Marble Consortium, 24-letnia reżyserka filmowa Ilaria Vergani Bassi – z Grassi Pietre, 22-letnia architektka wnętrz Beatrice Novara z firmą Imercrea, 26-letni projektant Federico Elli z La Quadrifoglio Marmi & Graniti, 23-letni designer Isacco Mantegazza z firmą Margraf, 28-letni projektant wideo Enrico Carucci z Piba Marmi, a duet Francesco Benciolini (25 lat, artysta wideo) i Alice Schillaci (25 lat, fotografka) z całymi targami Marmomacc. Ubiegłoroczny pomysł na Marmomacc & the City, czyli wyjście z targami do centrum Werony, okazał się strzałem w dziesiątkę. Tak więc po raz drugi Werona staję otwartą galerią możliwości branży kamienia naturalnego. Od 25 sierpnia, czyli dnia rozpoczęcia targów, do końca października w przestrzeni miasta wystawiać swoje prace będzie 12 firm: Barsimarmi, Cave Marmi Ac, Franchi Umberto Marmi, Grassi Pietre, Imercrea, La Quadrifoglio Marmi e Graniti, Lavagnoli Marmi, Margraf, Marini Marmi, Marmobon, Piba Marmi i Testi Fratelli. 
Wiele wydarzeń o mniejszej sile rażenia odbędzie się w ramach Marble Forum, w przestrzeni wystawienniczej w pawilonie 7B. Wśród nich na większą uwagę zasługują: Międzynarodowa Nagroda Kamienia Naturalnego – Wystawa projektów nagrodzonych przez międzynarodowe jury w XIII edycji nagrody za najlepsze wykorzystanie kamienia w architekturze. Osiem ponadczasowych projektów zostanie zaprezentowane na rysunkach, zdjęciach, modelach i materiałach wideo. Wystawie towarzyszyć będzie Galeria Marmuru ukazująca duże próbki kamienia, który użyty był na nagrodzonych budynkach.
Uniwersytecki design w kamieniu – Kolekcja najlepszych prac powstałych podczas kursów „Projektowania w kamieniu” w roku akademickim 2012/2013 na uczelniach we Włoszech i poza granicami, zgodnych z zaleceniami Akademii Kamienia. Warsztat Akademii Kamienia – Projekty powstałe podczas warsztatów „Głośniej od bomb” prowadzonych przez Akademię Kamienia w 2013 r. i dotyczących przekształcenia przestrzeni publicznej w rzymskiej dzielnicy San Lorenzo w 70. rocznicę jej zbombardowania przez lotnictwo alianckie. Elastyczny most – Konstrukcja elastycznego mostu kamiennego będzie tematem drugiego seminarium edukacyjnego prowadzonego na Marmomacc przez specjalistów z ośrodka szkoleniowego włoskiego stowarzyszenia inżynierów budownictwa Formedil.
Marmomacc Lab – Nowa edycja oddziałującego na zmysły laboratorium koordynowanego przez Veronafiere we współpracy z Centro Servizi Marmo. Inicjatywa ta pozwala wystawcom przestawić swoje materiały i oferowane sposoby wykończenia w sposób bardziej bezpośredni i interaktywny, zmieniając priorytet w sposobie poznania od dotyku do widzenia.
Celem jest stworzenie wielozmysłowej relacji pomiędzy gościem a materiałem poprzez zaangażowanie najpierw doznań dotykowych, a dopiero w następnej kolejności prezentację technicznych i estetycznych atrybutów każdego kamienia.
Kamienne Drzewo – Eksperymentalna struktura z skompresowanego kamienia zawierająca rozgałęziającą się kolumnę, którą można stosować w systemach pokryć dachowych.
Elastyczny kamień – Wystawa kamiennych prototypów powstałych z projektów studentów, uczestników kursu projektowania form przemysłowych na Wydziale Architektury Uniwersytetu Ferrary, powstałych przy współpracy z firmami branży kamienia naturalnego.
Celem kursu jest wpajanie kluczowych zasad w stosowaniu kamienia w przedmiotach codziennego użytku, wnętrzach czy umeblowanej przestrzeni publicznej. Tensegrilithic – Zastosowanie w kamieniu podstawowych zasad budowy ciał fizycznych, aby zbalansować naprężenia i napięcia – stworzyć kamienne struktury cechujące się wytrzymałością, lekkością i elastycznością. Lity most – Projekt pokazuje potencjał ułożonego bez zaprawy i ściśle dopasowanego marmuru, wzmocnionego linami i systemem dźwigarów do budowy mostu, w którym grawitacja sama utrzymywać będzie nieskończone masy kamienia. Na nowo ułożone schody – Prototyp samoutrzymujących się spiralnych schodów wykonanych z na nowo ułożonego kamienia, wykorzystujący zasady stereotomii. To część szerszego projektu mającego na celu przedefiniowanie zasad stereotomii. Kąpiel w blasku – Architekci i projektanci z całego świata mierzą się z tureckim marmurem, tworząc kompozycje wykorzystujące turecką sztukę użytkową, tradycję i mity. Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Eksporterów Surowców Mineralnych ze Stambułu (IMIB).
Środa, 25 sierpnia
11.30, hala 7B – Inauguracja i ceremonia otwarcia targów oraz ceremonia wręczenia Międzynarodowych Nagród Kamienia Naturalnego
13.00 – Międzynarodowa konferencja Międzynarodowych Nagród Kamienia Naturalnego wraz z prezentacją zwycięskich projektów i przy udziale nagrodzonych pracowni architektonicznych
15.00 – Prezentacja Marmomacc & Design: Płynny kamień, z udziałem projektantów biorących udział w wydarzeniu
17.00 – Ceremonia wręczenia nagrody Kobieta Marmuru
18.00 – Ceremonia wręczenia nagród Best Communicator Award
Czwartek, 26 sierpnia
11.00 – Konferencja Akademii Kamienia dotycząca programów nauczania i doświadczeń badawczych pt. „Myśląc o historii” Piątek, 27 sierpnia
15.00 – Prezentacja wystawy i badań na temat strukturalnego projektowania w kamieniu