V edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego

Środa, 28 czerwca 2017 V edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego

 

Najlepsze metody urabiania skał na bloki, możliwości nowoczesnego sprzętu w przygotowaniu materiału, budowanie marki granitu strzegomskiego, jako produktu lokalnego oraz anizotropia granitu strzegomskiego - to tematy, które zaprezentowali przedstawiciele branży kamieniarskiej podczas V edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego”, która odbyła się w dniach 11-14 czerwca br. w Zakopanem. Jej organizatorami byli: Katedra Górnictwa Odkrywkowego przy Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Fundacja „Nauka i Tradycje Górnicze”. 
„V edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego” to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w naszym kraju. Prezes MMG, Zbigniew Rybakiewicz oraz prezes WKG, Tomasz Będkowski zaprezentowali innowacyjne technologie wydobycia i obróbki bloków skalnych na przykładzie trawertynu z Raciszyna. W trakcie prezentacji goście mogli między innymi zobaczyć, zastosowanie linki diamentowej w urabianiu bloku, efektywne używanie pił z łańcuchem tnącym oraz poznać inne metody obróbki. Wszystkich techniki zostały przedstawione na przykładzie wydobycia trawertynu z Raciszyna.
– Cieszymy się, że mogliśmy pokazać potencjał naszego parku maszynowego oraz podzielić się unikalną wiedzą z zakresu wydobycia i obróbki kamienia. Przez ostatnie lata zbudowaliśmy wyjątkowy zespół profesjonalistów, który może pracować na nowoczesnym sprzęcie. Dzięki temu wyjątkowemu połączeniu możemy zaoferować naszym klientom usługi od A do Z – podsumował Zbigniew Rybakiewicz, Prezes MMG.
Jak mówił Tomasz Będkowski, Zakład Obróbki Kamienia (ZOK) w Wojkowicach na Śląsku to najnowocześniejszy zakład kamieniarski w tej części Europy. Specjalizuje się w obróbce kamienia. Jego moce produkcyjne sięgają ok. 1000 m sześć. bloków miesięcznie, a praca odbywa się w nim na dwie zmiany.
Podczas SGO prezentacje mieli także inni przedstawiciele Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Prezes ZPBK Krzysztof Skolak wygłosił odczyt o budowaniu marki granitu strzegomskiego, jako produktu lokalnego, a Michał Firlej przybliżył temat anizotropii granitu strzegomskiego.
Podczas otwarcia konferencji wręczono również nominacje do uczestnictwa w pracach zespołu w Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Otrzymali je: dr inż. Tomasz Będkowski oraz Krzysztof Skolak.
V edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego była okazją do spotkania się środowiska naukowego z największymi i najważniejszymi przedstawicielami tego sektora rynku. WKG aktywnie wspiera tę największą konferencję branżową Polsce, występując na niej nie tylko, jako jeden ze sponsorów konferencji, ale również, jako ekspert w zakresie wydobycia surowca wapiennego oraz przetwarzania bloków trawertynowych.
WKG Spółka z o. o. sp.k. zajmuje się wytwarzaniem produktów kruszonych i mielonych dla wielu branż przemysłu oraz przerobem kamienia ozdobnego, w tym przede wszystkim płyty z trawertynu raciszyńskiego pochodzącego z własnych złóż. W swoich strukturach posiada kopalnie odkrywkowe, zakład przeróbczy oraz zakład obróbki kamienia w Wojkowicach.
MMG S.A. to polska spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej MMG, działającej w obszarze produktów wapienniczych (kruszonych i mielonych) oraz naturalnego kamienia dekoracyjnego.



16_758p539v.jpg tomasz będkowski1_908v48y.jpg tomasz będkowski2_93k702v.jpg