Strzegomska Dwunastka na święto granitu

Piątek, 28 czerwca 2019 Strzegomska Dwunastka na święto granitu

 

15 i 16 czerwca strzegomski Rynek opanował granit – oczywiście strzegomski. Wszystko oczywiście z okazji Święta Granitu Strzegomskiego. Żelaznym, a może bardziej adekwatne byłoby „granitowym”, punktem programu są biegi Strzegomska Dwunastka, połączone z V BETKOM Ogólnopolskimi Mistrzostwami Branży Kamieniarskiej.
Jedną z tradycji Święta Granitu jest inaugurująca je piwna biesiada kamieniarska, organizowana dla przedstawicieli naszej branży. W tym roku biesiadę, która jest doskonałym miejscem na branżową integrację poprowadził Grzegorz Stasiak.
Idea wspólnego spędzenie czasu w „branżowym” towarzystwie przyświecała też uczestnikom ogniska, kolejny raz organizowanego w nieczynnym kamieniołomie Bazalt.
Jak na święto strzegomskiego granitu przystało kamieniarskich akcentów nie zabrakło także w pozostałej części programu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się polsko-czeskie warsztaty w ręcznej obróbce kamienia realizowane w ramach unijnego projektu “Świat Kamienia”, w których uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu i szkoły w Hořicach. Do spróbowania swoich sił w obróbce kamienia zaproszono także wielu najmłodszych mieszkańców Strzegomia. Na Rynku można było obejrzeć wiele ciekawych rzeźb, maszyn używanych w kamieniołomach itp.
Kolejnym murowanym punktem Święta jest Regionalna Giełda Minerałów, która w tym roku odbywała się już po raz 34.
W programie tegorocznego Święta Granitu znalazły się także pokazy Bractw Rycerskich, przejazd Strzegomskiej Grupy Motocyklowej.
Oprócz tradycji było kilka nowości, jak chociażby “Święto Truskawki” i wypiekanie chleba przez żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Gwiazdami tegorocznej edycji ŚGS były zespoły: Top One, Milano, LemON i Sławomir.
Ci, którzy chcieli świętować w sportowej atmosferze wystartowali w biegach w ramach Strzegomskiej Dwunastki. W tym roku bieg główny na dystansie 12 kilometrów ukończyło 217 biegaczy. Kolejnych 112 biegaczy wystartowało na dystansie o połowę krótszym. Tradycyjnie trasa poprowadzona została ulicami miasta i w pobliżu kamieniołomów granitu. W ramach biegu odbyły się V BETKOM Ogólnopolskie Mistrzostwa Branży Kamieniarskiej w których rywalizowało 16 długodystansowców.
W biegu głównym na dystansie 12 km na wystrzał startera czekało 163 zawodników i 54 zawodniczki. Wśród mężczyzn najszybszy był Łukasz Kondratowicz, drugi czas uzyskał Pavel Brydl (ubiegłoroczny tryumfator), a trzeci był Piotr Holly. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Bożena Morawska, drugie Sonia Rozumkiewicz (ubiegłoroczna zwyciężczyni), a trzecie Izabela Wolak. Ponadto prowadzone były klasyfikacje w kategoriach wiekowych.
W tym roku o tytuł najszybszych kamieniarzy walczyło 16 zawodników, w tym 3 panie. Pierwsze dwa miejsca to powtórka z ubiegłego roku. Najszybszy był Daniel Stamm, drugi na mecie zameldował się Grzegorz Purczyński.  Brąz wybiegał Piotr Marek Gajewski. Wśród kobiet wygrała Daria Fonferko, druga była Beata Kopaczyńska, a trzecia Ilona Dobrochowska. Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal z granitowym akcentem. „Strzegomska Dwunastka” z roku na rok przyciąga kilkuset biegaczy. W tym roku podobnie jak w ubiegły urozmaicona trasa z niełatwymi podbiegami i szybkimi zbiegami poprowadzona została po 6 kilometrowej pętli. Przed biegiem głównym odbyły się biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży.

 

 dwunstaka_224m159r.jpg