Ruszyła IV edycja Projektowania w Kamieniu

Piątek, 30 października 2015 Ruszyła IV edycja Projektowania w Kamieniu

Po raz czwarty redakcja Nowego Kamieniarza organizuje program edukacyjny Projektowanie w Kamieniu. Tradycyjnie już podczas targów STONE w Poznaniu studenci biorący w nim udział tworzyć będą unikalne projekty z wykorzystaniem kamienia naturalnego. To niepowtarzalna szansa, aby podpatrzyć pracę młodego pokolenia designerów.

 

Projektowanie w Kamieniu to program edukacyjny stworzony przez redakcję Nowego Kamieniarza. Naszą misją jest promowanie kamienia naturalnego oraz branży kamieniarskiej. Jednym ze sposobów, jaki wykorzystujemy jest budowanie świadomości oraz krzewienie wiedzy na temat tego surowca wśród młodych architektów, designerów, projektantów wzornictwa przemysłowego. Partnerami projektu są uczelnie artystyczne z całego kraju oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

Jak co roku projekt podzielony został na kilka etapów, które zakończy konkurs na najlepsze prace. IV edycja Projektowania w Kamieniu rozpoczęła się 29 października 2015 roku wykładami na poznańskiej uczelni School of Form. Spotkanie to było okazją dla zapoznania studentów z absolutnymi podstawami wiedzy o kamieniu oraz założeniami projektowania w tym surowcu.

 

Naturalnym uzupełnieniem wykładów będzie kolejny krok - wizyty w zakładach i hurtowniach kamieniarskich. To tam uczestnicy PwK poznają tworzywo, z którym przyjdzie się im zmierzyć w dalszych etapach. Dopiero dotknięcie kamiennego slaba, obejrzenie maszyn przy obróbce i rozmowa z doświadczonymi kamieniarzami da im pełne pojęcie o czekających ich wyzwaniach.

 

Następnym wydarzeniem Projektowania w Kamieniu będą warsztaty odbywające się podczas Targów Branży Kamieniarskiej STONE 2015 w Poznaniu. Podczas nich studenci wysłuchają kolejnych wykładów na temat związków i połączeń designu i kamienia naturalnego. Niezmiernie istotnym elementem edukacyjnym PwK jest uświadomienie studentom zasad rynkowych i biznesowych warunkujących dobry projekt. Również i tę wiedzę przekażemy podczas wykładów.

 

Jak pokazały poprzednie edycje, najbardziej emocjonującym elementem PwK jest zawsze praca projektowa studentów. Już obserwowanie ich przy pracy, gdy na kartkach powstają pierwsze szkice i rysunki, a materiały plastyczne nabierają kształtów kolejnych wzorów daje ogromną przyjemność. Narodziny pomysłów, formowanie się wizji - to właśnie ten etap jest sensem całego projektu.


Spośród zgłoszonych prac wybrane zostaną te najbardziej rokujące. W kolejnym stadium projekty przekazane będą do opracowania, by następnie współpracujące przy Projektowaniu w Kamieniu firmy mogły wykonać ich prototypy. Wynik prac uczestników zostaną przedstawione podczas imprezy Arena Design na Międzynarodowych Targach Poznańskich w marcu 2016 roku. Tam też jury wybierze i nagrodzi najlepsze prace. Warto pamiętać, że ocenianymi elementami będą nie tylko wygląd czy funkcjonalność, ale także realne szanse na powodzenie rynkowe produktu. Jednym słowem – zwycięskie projekty muszą mieć potencjał biznesowy.