Polsko-saksońskie spotkanie w Karpaczu

Poniedziałek, 25 listopada 2013 Polsko-saksońskie spotkanie w Karpaczu
W dniach 22-24 listopada 2013 r. w Karpaczu odbył się XII Kongres Kamieniarski organizowany przez Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej.  Towarzyszyła mu konferencja pt. „Kamień naturalny w sercu Europy”. Jej celem była wymiana doświadczeń pomiędzy członkami ZPBK i Związku Kamieniarzy Saksońskich z Demitz-Thumitz oraz zainicjowanie współpracy branżowej na terenach przygranicznych.  W piątek 22 listopada odbyły się prelekcje podczas których zaprezentowano m.in. działalność obu związków oraz przedstawiono system edukacji i kształcenia zawodowego w Polsce i Niemczech. Po ciekawym wykładzie Hilke Domsch, prezentującym model niemiecki oparty na programie zdobywania wiedzy praktycznej w przedsiębiorstwach, wystąpił Krzysztof Skolak, prowadzący zajęcia w Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu, Który poświecił swój wykład przede wszystkim historii edukacji w zawodzie.  Część oficjalną zwieńczono podpisaniem listu intencyjnego ws. współpracy obu organizacji.  W drugim dniu uczestnicy przejechali do Strzegomia, gdzie zwiedzili kopalnię granitu należącą do firmy Piramida, zakłady obróbcze Granex i Litos oraz  atrakcje turystyczne rejonu Strzegomia. Uczestnikom towarzyszył burmistrza Strzegomia Zbigniew Suchyta.
W kongresie wzięło udział ok. 70 kamieniarzy, w tym blisko 15 gości Niemiec. Organizacja konferencji została wsparta środkami Euroregionu Nysa. (MB)
Komentuje Tomasz Żółkiewicz, organizator konferencji z ramienia ZPBK:
Zakończony właśnie kongres możemy uważać za udany. Widać spory potencjał który może wypłynąć ze wspólnej współpracy pomiędzy związkami. Dlatego mam nadzieję, iż nie zakończy się jedynie na podpisaniu listu intencyjnego. Największą w chwili obecnie korzyść możemy odnieść z przekazaniu doświadczeń przez stronę niemiecką w dziedzinie kształcenia kamieniarzy, które jest w chwili obecnej największą naszą bolączką. Cieszy także duże zaangażowanie władz Strzegomia i bezpośrednio burmistrza Zbigniewa Suchyty, którzy w tej współpracy dostrzegli potencjał do promowania lokalnego biznesu oraz turystyki.