Plac Kolegiacki w Poznaniu zmienia swojej oblicze

Wtorek, 19 maja 2020 Plac Kolegiacki w Poznaniu zmienia swojej oblicze
Do końca tego roku potrwa przebudowa pl. Kolegiackiego w Poznaniu. Po remoncie będzie to zupełnie inne miejsce niż przed rozpoczęciem prac.
Pl. Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie przestrzenią o zupełnie nowym wymiarze. Stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego (wcześniej był tam m.in. parking). Przybędzie tam zieleni i małej architektury. Pojawi się też fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda zostanie podświetlony – tak jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa.
Głównym elementem identyfikującym plac będzie Zegar Historii, symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która spłonęła w pożarze. Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby mogły na niej pojawić się ogródki gastronomiczne. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.
Przetarg na rewitalizację wygrała spółka Budimex Budownictwo, a autorem koncepcji architektonicznej jest firma Urbantech. Przebudowa to koszt ok.  27,5 mln zł.
Prace na Placu Kolegiackim wpisują się w działania rewitalizacyjne, prowadzone w centrum miasta (plac znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku). Po zakończeniu prac na Placu Kolegiackim rozpocznie się planowana od wielu lat przebudowa płyty poznańskiego Starego Rynku z wymianą historycznego bruku. 
Nowy Plac Kolegiacki będzie uzupełnieniem Starego Rynku o przestrzeń ze spokojniejszym charakterem stając się miejscem odpoczynku i edukacji. Jego ważną i integralną częścią będzie zieleń.