Nowy kamieniarz nr 96

Piątek, 14 lipca 2017 Nowy kamieniarz nr 96

Na okładce wakacyjnego, lipcowo-sierpniowego numeru Nowego Kamieniarza gryf gitary, ale bez obaw, wewnątrz jak zwykle spora dawka informacji z naszej, czyli kamieniarskiej branży. Pozostając przy strunach, a właściwie linkach diamentowych używanych w trakach linowych, to temu tematowi poświęcony jest tekst „Cieńsze nie zawsze najlepsze” Grzegorza Okońskiego, w którym przedstawił obecne trendy dotyczące zmniejszania grubości lin diamentowych.
W najnowszym wydaniu NK kontynuujemy tekst Sławomira Mazurka, w którym dokańcza swoje przemyślenia na temat doboru kamienia w zależności od funkcji, którą ma pełnić.
Jesteśmy przekonani, że wielu Czytelników zaintryguje tekst prof. Katarzyny Jarmołowicz-Szulc „Czy wiek skał i minerałów może być bezwzględny – rozważania geologiczno-filozoficzne”. Autorka przybliżyła w nim metody badania wieku minerałów i skał oraz związanych z nimi badawczych dylematów.
Natomiast Bogdan Lewicki w tekście „Znikający Brąz Królewski” spróbował odpowiedzieć na pytanie czy bardzo popularny u nas chiński granit G 664 występujący najczęściej w naszym kraju pod nazwą Brąz Królewski z uwagi na zamknięcie jego wydobycia w Chinach, znajdzie swojego następcę.
„Trawertyny, alabastry i skały węglanowe nieprzyjmujące poleru” autorstwa prof. Jana Bromowicza to z kolei tekst, w którym omawia tytułowe skały oraz pokrótce prezentuje najsłynniejsze zabytki z nich wykonane. W numerze nie mogło zabraknąć architektury. Tym razem Michał Ruszczyński w tekście Piaskowce w rezydencji króla Jana III Sobieskiego zabiera nas w podróż do pałacu w Wilanowie. Natomiast dr inż. Mirosław Szczerek przedstawił niezwykłą historię renowacji krakowskiego Placu Mariackiego.  
Prof. Marek Lorenc przeniósł nas tym razem na Wyspy Brytyjskie. W artykule „Historyczne kamieniołomy w południowej Anglii” prezentuje opuszczone miejsca, w których przed laty pozyskiwano budulec.
Tradycyjnie przygotowując numer odwiedziliśmy kilka zakładów. Tym razem o swojej pracy i planach opowiedzieli nam: Marek jastrząb i Jacek Kiszkiel właściciele Hurtowni Impali CB oraz Andrzej Buklski z firmy MC Diam , obchodzącej w tym roku ćwierć wiecze działalności. Plany na najbliższe miesiące zdradził też nam Franceso Corradini z włoskiej spółki Marmi Corradini Group.
W dziale technologie znajdziemy najnowszego traka linowego Kodiak Evolution oraz porady dotyczące cech na które warto zwracać uwagę podczas zakupu CNC do kamienia. W artykule „Technistone wyprzedza trendy” prezentowane są natomiast nowe konglomeraty kwarcowe oferowane przez te firmę.
Z pewnością wielu Czytelników czeka na cykliczne teksty naszych felietonistów. W tym numerze Sławomir Mazurek zastanawiał się nad jakością firmy, a Jarosław Rocławski zapowiedział... ogólnopolski Strajk Branży Kamieniarskiej. 

Miłej lektury

96. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.