Nowy Kamieniarz nr 95

Poniedziałek, 29 maja 2017 Nowy Kamieniarz nr 95

Majowo-czerwcowy numer Nowego Kamieniarza dociera właśnie do Czytelników. 
Tym razem na okładce Malta, a właściwie maltańskie wapienie globigerynowe, z których słynie architektura tej wyspy. Tekst prof. Janiny Wiszniewskiej jest I częścią materiału poświęconego tej wspaniałej i coraz częściej odwiedzanej przez polskich turystów Malcie. To nie jedyny tekst tego numeru poświęcony architekturze. Elżbieta Tołkanowicz przedstawiła historię powstania i budowy Centrum Opatrzności Bożej, której częścią jest Świątynia Opatrzności Bożej. Oczywiście spora część materiału poświęcona jest kamieniom, m.in. marmurowemu ołtarzowi głównemu, których w tym monumentalnym obiekcie nie brakuje. Natomiast prof. Jacek Rajchel przedstawił zapomniany kamień, jakim jest tuf filipowicki. W numerze znalazła się również informacja o dworcu Łódź Fabryczna, który także ze względu na użyty do jego wykończenia granit robi duże wrażenie.
W najnowszym wydanie NK nie mogło zabraknąć dawki fachowej wiedzy. Sławomir Mazurek podzielił się z Czytelnikami swoją wiedzą na temat doboru kamienia w zależności od funkcji, którą ma pełnić. Natomiast Magda Rocławska-Harań odwiedziła Sardynię i podzieliłą się wrażeniami z wizyty w kamieniołomie  i zakładzie obrabiającym marmury należącym do firmy Ratti. 
Tradycyjnie przygotowując numer odwiedziliśmy kilka zakładów. Tym razem o swojej pracy i planach opowiedzieli nam: Szymon Pudelski z Kopalni Zimnik, Paweł Jabłoński z firmy Cemadiam, Paweł Bereza z Pamiru, bracia Buganiukowie z firmy MEJA Buganiuk, Zbigniew Więcko z Granimexu oraz Hans Rasmusson z firmy Hallindens Granit.
W dziale technologie znajdziemy prezentacje mobilnego digitalizera Proliner, numerycznej piły mostowej Worthy Optima od Bretona oraz nowości firmy Neolith.
Z pewnością wielu Czytelników czeka na cykliczne teksty naszych felietonistów. W tym numerze Sławomir Mazurek „wziął na warsztat” stereotypy, a Jarosław Rocławski rozprawił się z deficytem budżetowym. 

Miłej lektury

93. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.