Nowy Kamieniarz nr 137

Piątek, 2 czerwca 2023 Nowy Kamieniarz nr 137

Większość kamieniarzy zetknęła się w swoim zawodowym życiu z tematem jakości poleru. Poler jak lustro –to zdanie, które chyba każdy z naszej branży słyszał lub wypowiedział. W tekście „Czy ten poler jest jak lustro?”, który znalazł się na okłądce majowo-czerwcowego numeru Nowego Kamieniarza nie opisujemy technologii jego uzyskiwania, skupilismy się na innym zagadanieniu a mianowicie jak można go zmierzyć. Tematem tego artykułu są bowiem połyskomierze. Na kolejnych stronach magazynu znajdziemy też dwie relacje z zagranicznych wojaży. „Dwa dni z technologią i nie tylko” to fotorelacja z Dni Otwartych firmy francuskiej i chyba dpskonale znane kamieniarzom firmy THIBAUT, w których oprócz ekipy NK uczestniczyła także grupa kamieniarzy z Polski. Z tą firmą i tym wydarzeniem bezpośrednio związana jest także maszyna TSH 2300, którą prezentuje Andrzej Bukalski. Celem kolejnego wyjazdu były Indie, do których grupę z Polski zaprosiła firma Fortune Stones. Na łamach NK oprócz wrażeń z wizyt w kamieniołomach i zakładach obróbczych sporo wspaniałych fotografii z odwiedzin już bardziej turystycznych miejsc tego niesamowitego kraju.
Oczywiście 137. numer NK to nie tylko „kronika podróży”. Dr Michał Ruszkowski w tekście „W pół drogi w niepewny rok 2023”podzielił się z nami swoimi ekonomicznymi prognozami na najbliższe miesiące. Ekonomii, a właściwie bardziej logistyce transportu morskiego poświęcony jest z kolei tekst „Pikujące ceny frachtu”. „Zmiany w prawie pracy” to natomiast przysłowiowa garść najistotniejszych i wybranych informacji dotyczących zmian w przepisach prawa pracy, które już obowiązują zarówno pracowników jak i pracodawców. W numerze kilka obszernych wywiadów z ludźmi z branży. „Piękno sprzed milionów lat” to rozmowa z Przemysławem Przywartym, właścicielem firmy Polgranit, który uruchomił niedawno magazyn i showroom w Strzałkowie. „Niepowtarzalne piękno kwarcytów naturalnych” to z kolei rozmowa z Katarzyną Sołtysiak, dyrektor Hurtowni Kamieni Magma z Łodzi. O firmie Global Stone rozmawialiśmy natomiast z Adamem Lisowskim, jej właścicielem . Na łamach gościmy też prezesa chińskiego Stowarzyszenia Kamieniarzy CSMA Chen Guoqinga , który opowiedział nam o postpandemicznej sytuacji tej branży w Kraju Środka.
W numerze znajdziemy także tekst prof. M. Lorenca „Od kaolinu do porcelany”, który przenosi nas do Anglii, gdzie w rejonie Kornwalii eksploatowano złoża kaolinu. Prof. Jan Bromowicz i dr Janusz Magiera opisali natomiast „Romańską murarkę w Małopolsce”.
Miłośników historii z pewnością zainteresuje tekst Marcina Kaczorowskiego o losach łódzkiego rodu kamieniarskiego Urbanowskich. Michał Łagiewski przygotował dla naszych czytelników ciekawostkę dotyczącą wspaniałej techniki zdobniczej wykorzystującej rzecz jasna kamień Piedra Dura. „Kamieniarstwo w kulturze współczesnej” to z kolei tekst dr M. Ruszkowskiego, w którym zastanawia się i oczywiście daje odpowiedź: Czy kamieniarstwo trafiło już do kultury masowej?
„Sztuczna inteligencja a fotoceramika ” to tekst o sztucznej inteligencji wkraczającej do branży kamieniarskiej m.in. zdjęć nagrobkowych.
W numerze nie mogło zabraknąć felietonu Sławomira Mazurka. W „A gdyby tak muzeum...” autor zastanawia się, dlaczego w naszym kraju do tej pory nie ma muzeum kamieniarstwa.
Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).